Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نگاهی به فعالیتهای تروریستی کارلوس شغال

نگاهی به فعالیتهای تروریستی کارلوس شغال
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ایلیچ رامیرز سانچز ۶۷ ساله، معروف به «کارلوس شغال» که سالهای زیادی را در زندان گذرانده، بار دیگر برای اقدام به حملات مرگبار در فرانسه مقابل دادگاه این کشور حاضر شد؛ حملات تروریستی در اوایل دهه هشتاد م

آگهی

ایلیچ رامیرز سانچز ۶۷ ساله، معروف به «کارلوس شغال» که سالهای زیادی را در زندان گذرانده، بار دیگر برای اقدام به حملات مرگبار در فرانسه مقابل دادگاه این کشور حاضر شد؛ حملات تروریستی در اوایل دهه هشتاد میلادی که ۱۱ کشته و ۲۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

این حملات مرگبار عبارت بودند از:

- انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در خیابان «ماربف» پاریس در آوریل سال ۱۹۸۲ میلادی، مقابل دفتر نشریه «الوطن العربى» که یک کشته و ۶۳ زخمی بر جای گذاشت.

- انفجار بمب، یک ماه پیش از آن، در ایستگاه قطار پاریس تولوز که ۵ کشته و ۷۷ زخمی بر جای گذاشت.

- دو حمله در ۳۱ دسامبر سال ۱۹۸۳ میلادی: حمله به قطار سریع السیر پاریس مارسی و حمله در ایستگاه قطار سنت شارل مارسی که این حملات نیز ۵ کشته و ۵۰ زخمی به همراه داشت.

کارلوس هیچگاه انجام این حملات را نه تایید و نه رد کرد.

به گفته نویسنده زندگینامه او، کارلوس، اسامه بن لادن زمان خود محسوب می شد.

جان فولن می گوید: «او نماینده تروریسم بین الملل در گذشته بود؛ زمانی که فعالیتهای تروریستی با شعار فلسطین و آزادی فلسطین و همچنین با شعار مارکسیسم انجام می شد. به نظر من تروریسم امروزه آنقدر تکامل یافته که به این ترتیب او تنها معرف صدایی در بیابان است. یک صدای قدیمی و از مد افتاده.»

ایلیچ رامیرز سانچز در سال ۱۹۴۹ میلادی در کاراکاس به دنیا آمد و هنگامیکه در سال ۱۹۷۳ میلادی به «جبهه مردمی آزادی فلسطین» پیوست، نام کارلوس را برای خود انتخاب کرد.

در ۱۲ و ۱۹ ژانویه سال ۱۹۷۵ میلادی دو حمله موشکی در فرودگاه اورلی پاریس روی داد. در این حملات، هواپیماهای شرکت اسرائیلی «ال عال» هدف قرار داده شدند. این عملیات شکست خورد و انجام آن به کارلوس نسبت داده شد.

حمله مهمی که او را به نماد انقلابیون عرب و چپهای افراطی تبدیل کرد، حمله به مقر اوپک در وین در ۲۱ دسامبر سال ۱۹۷۵ میلادی بود. کارلوس و پنج همدستش ۶۶ نفر را ربودند که ۱۱ نفر از آنها وزیر نفت بودند.

پس از چند روز مذاکره، سرانجام در ۲۹ دسامبر ۵۰ گروگان آزاد شدند. سپس کارلوس با هواپیما به الجزایر فرار و در آنجا وزرا را آزاد و پناهندگی سیاسی دریافت کرد. در جریان این گروگانگیری نیز ۳ نفر کشته شدند.

او سرانجام در اوت سال ۱۹۹۴ میلادی در سودان توسط پلیس فرانسه دستگیر شد و سه سال بعد، به دلیل قتل دو پلیس و یک غیرنظامی در سال ۱۹۷۵ میلادی، به حبس ابد محکوم شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«کارلوس شغال» برای سومین بار در پاریس محاکمه شد

ضد فرانسه یا شکنجه‌گر زندانیان در ایران؛ انجمن حقوق بشری شکایتی را علیه « بشیر بی‌آزار» ارائه داد

راست‌های افراطی فرانسه و جنگ اوکراین؛ باردلا: به کی‌یف موشکی که خاک روسیه را هدف بگیرد نمی‌دهم