رئیس جمهور سابق کرۀ جنوبی به دادگاه رفت

رئیس جمهور سابق کرۀ جنوبی به دادگاه رفت
نگارش از Euronews

پارک گئون هی، رئیس جمهوری برکنار شدۀ کرۀ جنوبی روز سه شنبه ۲۱ مارس در دادگاه حاضر شد و توسط دادستان های این کشور و قضات مورد سئوال قرار گرفت.

پارک گئون هی، رئیس جمهوری برکنار شدۀ کرۀ جنوبی روز سه شنبه ۲۱ مارس در دادگاه حاضر شد و توسط دادستان های این کشور و قضات مورد سئوال قرار گرفت. دادگاه قانون اساسی کرۀ جنوبی روز دهم مارس تصمیم پارلمان برای استیضاح وی را تایید کرد و حکم به برکناری پارک گئون هی از ریاست جمهوری داد.

با این حکم، مصونیت سیاسی پارک گئون هی لغو و امکان آغاز محاکمۀ وی فراهم شد. رئیس جمهوری سابق کرۀ جنوبی روز یکشنبه مجبور به ترک کاخ ریاست جمهوری شده و به منزل شخصی خود نقل مکان کرده بود.

وی پیش از حضور در دادگاه در پیامی از مردم این کشور عذرخواهی کرد و قول داد با دادستان ها همکاری کند.

رئیس جمهوری سابق کرۀ جنوبی متهم است که دوست خود چون سوی سیل را بدون داشتن هیچ سمت دولتی در امور مهم کشور دخالت می داده و در تصمیم گیری های مهم نظر وی را اجرا می کرده است.

چون سوی سیل در حال حاضر به دریافت رشوه، اختلاس و دخالت در امور سیاسی و اقتصادی در جهت منافع خود متهم و زندانی است.

این امر اعتراض های زیادی را در این کشور به دنبال داشت و پارلمان نیز در ماه دسامبر در واکنش به این رسوایی سیاسی و اقتصادی، رای به استیضاح پارک گئون هی داد.

در پی برکناری رئیس جمهوری سابق کرۀ جنوبی و آغاز رسیدگی به اتهامات وی، انتخابات زودهنگام در ماه اردیبهشت در این کشور برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط