سوددهی فولکس واگن با وجود رسوایی آلایندگی خودروهایش

Access to the comments نظرها
نگارش از Pooneh Irani
سوددهی فولکس واگن با وجود رسوایی آلایندگی خودروهایش

ماتیاس مولر، مدیرعامل خودروسازی فولکس واگن می گوید این شرکت با وجود رسوایی آلایندگی خودروهای خود، سال ۲۰۱۶ را با سوددهی سپری کرده است.

براساس گزارش سالانه فولکس واگن، سود این شرکت در سال ۲۰۱۶، با تنها ۱۱.۱ درصد کاهش، ۱.۸۷ میلیارد یورو بوده است.

آقای مولر، در کنفرانسی خبری سالانه این شرکت گفت: «خانم ها و آقایان، سال ۲۰۱۶ برای فولکس واگن به ترسناکی که قرار بود باشد، نیست، چیزی که ما در ابتدا انتظار داشتیم. ما دستاوردهای بسیاری به خصوص در زمینه کسب و کار عملی با الزامات ضروری برای آینده بدست آوردیم. با وجود کارهای زیادی که باید انجام شود، فولکس واگن به مسیر درست بازگشته است.»

انتظار می رفت که تقلب در سامانه سنجش آلاینده های خودروهای تولیدی فولکس واگن در سال ۲۰۱۵، بر عملکرد مالی این شرکت در سال ۲۰۱۶ تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

فرانک شوُپِ، از کارشناسان بانک «نورد ال.ب» می گوید: «بخشی از این عملکرد بواسطه اقداماتی است که در گذشته برای صرفه جویی اعمال شده، بواسطه طیف گسترده ای از مدل ها و همچنین به دلیل اینکه ظاهرا مشتریان اشتباه این شرکت را بخشیده اند و بدین ترتیب خیانتی که روی داده بود، توسط مشتریان مجازات نشد.»

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵، آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا فولکس واگن را متهم کرد که روی موتور خودروهای دیزلی این شرکت دستگاهی نصب شده که عامدانه سطح آلایندگی را پایین تر از سطح واقعی نشان می دهد.