انتخابات ایرلند شمالی، برتری ضععیف آرلین فاستر بر شین فین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات ایرلند شمالی، برتری ضععیف آرلین فاستر بر شین فین

نتایج شمارش آرا در ایرلند شمالی نشاندهنده پیروزی حزب اتحادگرای دموکراتیک به رهبری آرلین فاستر در انتخابات پارلمانی محلی است.

حزب استقلال طلب شین فین با اختلاف هزار رأی، در مرتبه دوم قرار دارد. به این ترتیب حزب خانم فاستر ۲۸ کرسی از نود کرسی پارلمان را به خود اختصاص داده و حزب استقلال طلب شین فین ۲۷ کرسی را تصاحب کرده است.

دو حزب عمده ایرلند شمالی سه هفته مهلت دارند تا دولت ائتلافی خود را تشکیل دهند و در صورت شکست، پارلمان بریتانیا در وست مینستر به جای آنها عمل خواهد کرد.

چشم انداز ائتلاف میان بازیگران اصلی صحنه سیاسی ایرلند شمالی چندان روشن نیست. میشل اونیل، رهبر کنونی حزب شین فین که از ماه ژانویه به جای مارتین مک گینس نشسته از هم اکنون عدم تمایل خود به همکاری با حزب اتحادگرای دموکراتیک را نشان داده است.

بحران مدیریت در ایرلند شمالی که بر سر طرح جنجالی انرژی سبز آرلین فاستر شروع شده است بر سردرگمی بریتانیا در آستانه خروج این کشور از اتحادیه اروپا یا برکسیت می افزاید.

انتخابات زودهنگام ایرلند شمالی پس از استعفای مارتین مک گینس رهبر سابق حزب شین فین از معاونت وزیر اولی و شکست دولت ائتلافی، روز دوازدهم اسفند برگزار شد.

شین فین که زمانی شاخه سیاسی ارتش جمهوریخواه ایرلند بود از ده سال پیش تا کنون بر اساس توافق تقسیم قدرت با رقیب سیاسی خود، حزب اتحادگرای دموکراتیک ائتلاف داشت.

حزب اتحادگرای دموکراتیک، طرفدار دولت مرکزی انگلستان و از مدافعان برکسیت است.