دادگاه تجدید نظر نروژ: حقوق انسانی آندرس بریویک نقض نشده است

دادگاه تجدید نظر نروژ: حقوق انسانی آندرس بریویک نقض نشده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه تجدید نظر نروژ روز چهارشنبه اعلام کرد که با حبس انفرادی آندرس بریویک عامل کشتار ۷۷ نفر در سال ۲۰۱۱ حقوق انسانی او نقض نشده و با وی رفتاری غیر انسانی صورت نگرفته…

آگهی

دادگاه تجدید نظر نروژ روز چهارشنبه اعلام کرد که با حبس انفرادی آندرس بریویک عامل کشتار ۷۷ نفر در سال ۲۰۱۱ حقوق انسانی او نقض نشده و با وی رفتاری غیر انسانی صورت نگرفته است.

وکیل این قاتل راست گرای افراطی ۳۸ ساله بلافاصله بعد از اعلام این حکم اعلام کرد که به دیوان عالی کشور نروژ شکایت خواهد کرد.

اویشتین استورویک وکیل مدافع آندرس بریویک می گوید: «این نتیجه ای بود که ما انتظارش را داشتیم و تصمیم گرفته ایم خواستار تجدید نظر شویم. اول به دیوان عالی کشور می رویم و اگر نتیجه نگرفتیم به دادگاه حقوق بشر اروپا مراجعه می کنیم. ما طرح مان را دنبال می کنم. استراتژی مان تغییر وضعیت اوست.»

وکلای این قاتل گفته بودند که مسئولان زندان وی را در انزوا و جدا از دیگر زندانیان نگهداری می کنند که این رفتار مخل سلامت روانی وی است. دادگاه تجدید نظر با رد این ادعا می گوید هیچ نشانه ای از اینکه نگهداری انفرادی وی در زندان آسیبی به او وارد کرده باشد وجود ندارد و خطر اینکه بریویک در آینده باز به خشونت متوسل شود بالاست.

دادگاه بدوی که شکایت آندرس بریویک را بررسی کرده بود حکم داده بود که با او رفتاری غیر انسانی در زندان شده است.

آندرس بریوک در سال ۲۰۱۱ ابتدا با منفجر کردن بمب در خارج از یک ساختمان دولتی در اسلو هشت نفر را کشت و مدت کوتاهی بعد از آن با پوشیدن لباس پلیس وارد اردوی جوانان حزب کارگر نروژ شد و ۶۹ نوجوان را به قتل رساند.


این کشتار دسته جمعی خونین ترین جنایت در نروژ بعد از جنگ جهانی دوم محسوب می شود. بریوک هرگز ابراز ندامت نکرده است و آخرین بار در ماه ژانویه در دادگاه سلام هیتلری را به نمایش گذاشت. بریوک در سال ۲۰۱۲ به ۲۱ سال زندان محکوم شد.
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مانیفست تروریست نروژی بر روی وب‌سایت کتاب‌فروشی بریتانیایی قرار گرفت

مارک میلی: کمک تسلیحاتی کره شمالی به روسیه تغییر زیادی در جنگ اوکراین ایجاد نمی‌کند

گنج‌یاب آماتور نروژی گنجینه طلای قرن ششم را یافت