اولین حضور دونالد ترامپ در کنگره؛ چالش های پیش روی دولت و قانونگذاران

اولین حضور دونالد ترامپ در کنگره؛ چالش های پیش روی دولت و قانونگذاران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده روز سه شنبه برای اولین بار از زمان تحلیف در کنگره حاضر خواهد شد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده روز سه شنبه برای اولین بار از زمان تحلیف در کنگره حاضر خواهد شد.

محور سخنرانی امشب آقای ترامپ در کنگره، پایان دادن به طرح حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون به صرفه یا «اوباماکر»، اصلاح سیستم مالیاتی، ساخت دیوار در مرز با مکزیک و بهبود زیرساخت های اقتصادی خواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه درباره بودجه آینده دولت خود گفت: «اولین بودجه من ماه آینده به کنگره ارائه خواهد شد. این بودجه شامل امنیت عمومی و امنیت ملی و تقریبا بر اساس این دو ارائه می شود و همینطور خیلی چیزهای دیگر. اما بسیار قوی خواهد بود و افزایش تاریخی برای بازسازی بودجه نظامی به آخر رسیده ایالات متحده آمریکا که بیشتر از هر زمانی به آن نیاز داریم را شامل می شود.»

دونالد ترامپ قصد دارد برای سال آینده بودجه دفاعی آمریکا را ۹ درصد یعنی ۵۴ میلیارد دلار افزایش دهد و از بودجه وزارتخانه ها و سازمانهای دیگری چون حفاظت از محیط زیست بکاهد.

کارشناسان و حتی تعدادی از بازنشستگان ارتش با نقد این جریان نگرانی خود را از آن ابراز کرده اند.

بنجامین فریدمن، پژوهشگر مطالعات دفاعی و امنیت ملی می گوید: «من بعید می دانم که بتواند تائید کنگره را به دست آورد. به این دلیل که حتی اگر دموکراتها با اصل افزایش میزان هزینه های دفاعی موافق باشند اما با نحوه انجام آن موافق نیستند. بنابراین با کاهش بودجه حفاظت از محیط زیست و وزارت امورخارجه برای این افزایش بودجه دفاعی موافقت نخواهند کرد.»

در چند هفته آغازین ریاست جمهوری دونالد ترامپ، نمایندگان دموکرات سنا و مجلس نمایندگان نسبت به سیاستهای او موضع سختی اتخاذ کردند.

نانسی پلوسی، رهبر فراکسیون اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا می گوید: «فرمان اجرایی رئیس جمهور در مورد منع ورود مسلمانان و پناهجویان، بی احترامی به ارزش های ما، نقض قانون اساسی و تضعیف مبارزات ملت ما با تروریسم بود. او به اخراج بی رحمانه ای دست زد که خانواده ها را از هم دور کرد و مهاجران مطیع قانون را از پناه کلیساها، سرپناه ها، مدارس و دادگاه ها بیرون انداخت.»

تنش میان دونالد ترامپ و نمایندگان دموکرات کنگره قابل پیش بینی بود اما این روزها نگرانی هایی نیز از سوی نمایندگان جمهوریخواه ابراز می شود. به نظر می رسد که رئیس جمهور ایالات متحده در آغاز کار برای پیشبرد برنامه های خود باید با هر دو جناح و با تقریبا با همه مذاکره کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست حامیان کی‌یف در پنتاگون؛ واشنگتن پول بیشتری برای کمک به اوکراین در اختیار ندارد

زلزله سیاسی در واشنگتن؛ برای نخستین بار در تاریخ آمریکا رئیس مجلس نمایندگان از سمت خود برکنار شد

تعطیلی دولت آمریکا در پی تصویب بودجه موقت در مجلس نمایندگان یک گام به تعویق افتاد