هشدار وزیر دفاع آمریکا به ناتو درباره پشتیبانی مالی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هشدار وزیر دفاع آمریکا به ناتو درباره پشتیبانی مالی

وزیر دفاع ایالات متحده به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو هشدار داد که درصورت رعایت نشدن تعهد مالی اعضا، حمایت آمریکا از این سازمان کاهش می یابد.

در نشستی که پشت درهای بسته در مقر ناتو در بروکسل برگزار شد، جیمز متیس تاکید کرد که سال هاست آمریکا از اعضا می خواهد تا ۲ درصد از درآمد اقتصادی خود را به مساله دفاع نظامی اختصاص دهند.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا می گوید: «تمامی اعضای ناتو سهم منصفانه ای از مسوولیت را برعهده دارند. بنابراین کشورهای دیگر باید متعهد به پرداخت ۲ درصدی شوند که همه ما ۲ سال و نیم پیش با آن در نشست ولز موافقت کرده ایم.»

رئیس جمهوری جدید ایالات متحده پیش تر در دوران مبارزه انتخاباتی اش، ناتو را سازمانی «مهجور و نیازمند اصلاح» خوانده بود. با این حال پس از سفر ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به واشینگتن دی سی به پشتیبانی کامل وعده داد.

در پی افزایش تهدید گروه «دولت اسلامی» مشهور به داعش در مرزهای جنوبی ترکیه و نیز دخالت روسیه در شرق اوکراین و جدایی جزیره کریمه از این کشور، اکنون وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا خواستار سرمایه گذاری مشترک با متحدانش در امور دفاعی و نظامی است.