دبیرکل ناتو: کشورهای عضو به تعهد خود در زمینه بودجه دفاعی پایبند باشند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دبیرکل ناتو: کشورهای عضو به تعهد خود در زمینه بودجه دفاعی پایبند باشند

یِنس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در آستانه ملاقات روز چهارشنبه خود با جیمر مَتیس، وزیر دفاع جدید آمریکا بر لزوم افزایش هزینه دفاعی کشورهای عضو این سازمان تاکید کرد.

به گفته دبیر کل ناتو با وجود افزایش ۳.۸ درصدی بودجه دفاعی کشورهای عضو، افزایش هزینه های دفاعی همچنان باید اولویت این سازمان باشد.

ینس استولتنبرگ روز سه شنبه اظهار داشت: «در جریان مشکل کسری بودجه و چالشهای پیش روی چند متحدمان در ناتو برای افزایش هزینه دفاعی هستیم. با این وجود و با در نظر گرفتن این مسئله باید توجه داشت که موضوع اصلی نحوه اولویت بخشی به هزینه دفاعی است. هنگامی که هر ۲۸ کشور عضو و متحد حاضر در ناتو با مسئله ای موافقت کرده اند، من انتظار دارم که هر ۲۸ کشور به تعهد خود پایبند باشند.»

دبیر کل ناتو در حالی از افزایش ۱۰ میلیارد دلاری هزینه های دفاعی کشورهای عضو این سازمان در سال ۲۰۱۶ سخن گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا پیش از این از عدم پایبندی اعضای ناتو به تعهدات دفاعی خود انتقاد کرده بود.

بنا به توافق مشترک کشورهای عضو ناتو باید رقمی معادل دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به هزینه های دفاعی اختصاص دهند.