آخرین شورشی کلمبیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آخرین شورشی کلمبیا

اودیان سانچز(Odín Sánchez) آزادی خود را همراه با خانواده و دوستدارانش در کلمبیا جشن گرفت. این عضو پیشین کنگره این کشور که از سال ۲۰۱۶ گروگان «ارتش آزادیبخش ملی» کلمبیا بود هفته گذشته به عنوان پیش شرط رئیس جمهوری کلمبیا برای شروع مذاکرات صلح بین دولت و «ارتش آزادیبخش ملی» آزاد شد. خوزه مانوِئل سانتوس، رییس جمهوری کلمبیا هفته گذشته در توییتی از «ارتش آزادیبخش ملی» خواست به شیوه غیرقابل توجیه گروگانگیری پایان دهد.

گروگانگیری در ازای پول یکی از شیوه های شناخته شده «ارتش آزادیبخش ملی» یا «ای ال ان» برای تامین منابع مالی است. این گروه چریکی چپگرا سال ۱۳۴۳ از اتحادیه های کارگری و دانشجویان و همچنین کشیشهای طرفدار مذهب رهائیبخش شکل گرفت. نیکلاس رودریگز باتیستا با نام مستعار «گابینو» که از چهارده سالگی به ارتش آزادیبخش ملی پیوست از سال ۱۳۷۷ رهبر گروه است.

«ای ال ان» با دو هزار نیروی مسلح دومین گروه چریکی قدرتمند مخالف دولت کلمبیا است. این سازمان در مقایسه با گروه فارک ساختاری دمکراتیک تر و تمایل کمتری به عملیات مسلحانه دارد. با اینحال میلیشیا و هواداران آن در ۳۲ استان کشور ریشه دارند. آریل آلییوا، تحلیگر سیاسی از دانشگاه ملی کلمبیا می گوید: «فارک یک سازمان سیاسی است که با رژیم مبارزه می کند. ای ال ان، دارای نیروهای مسلح کمتر ولی پایگاه اجتماعی آن از فارک گسترده تر است. در مقایسه با فارک، ای ال ان در مناطق وسیعتری از کشور حضور دارد.»

تلفات و آسیبهای مبارزه ۵۲ ساله گروه های مخالف و رژیم کلمبیا تکان دهنده است. این جنگ هشت میلیون قربانی، هفت میلیون نفر آواره و ۱۵۱ هزار نفر مفقود، ۲۶۴ هزار کشته و سی هزار گروگان به جا گذاشته است.

نوامبر گذشته قرارداد صلح بین دولت و سازمان فارک، بزرگترین گروه مسلح کلمبیا امضا شد. در اولین گام، هشتاد درصد از ۶۳۰۰ رزمنده فارک با حضور در اردوگاههای تعیین شده سلاحهای خود را تحویل دادند و مرحله اول توافقنامه کامل شد. ارتش آزادیبخش ملی تا کنون به فرآیند صلح نپیوسته بود. اما خوان مانوُئل سانتوس، رئیس جمهوری کشور با توافق با «ارتش آزادیبخش ملی» خواهان برقرای صلح کامل در کشور است.