آیا ترامپ درباره رسانه ها راست می گوید؟

آیا ترامپ درباره رسانه ها راست می گوید؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، بی گمان یکی از سیاستمداران ناخشنود از رسانه هاست.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، بی گمان یکی از سیاستمداران ناخشنود از رسانه هاست. وی به تازگی رسانه های غربی را متهم کرده است که بسیاری از حمله های تروریستی با مسئولیت داعش را در آمریکا و اروپا به عمد پوشش نداده اند.

آگهی

وی که روز دوشنبه در پایگاه نظامی مک دیل در فلوریدا سخنرانی می کرد با پرداختن به موضوع تروریسم اسلامی بر اهمیت فرمان خود مبنی بر ممنوعیت ورود افرادی با تابعیت یکی از هفت کشور عمدتا مسلمان نشین به خاک آمریکا تاکید کرد. وی همچنین با بر شمردن حمله های تروریستی در شهرهای نیس و پاریس، رسانه ها را به دلیل سکوت خبری متقلب توصیف کرد.

روزنامه واشنتگتن پست، دوشنبه شب لیست حمله های تروریستی را – که به گفته رییس جمهوری آمریکا با سکوت رسانه ها همراه بوده است- منتشر کرد. در این میان کشتار جهانگردان غربی هتل سوس در تونس، حمله باتاکلان پاریس، حمله فرودگاه بروکسل و حمله های استانبول نیز به چشم می خورد. این در حالیست که این رویدادها همگی به صورت بسیار گسترده از سوی رسانه ها پوشش داده شده اند.

یورونیوز حمله های تروریستی را که کاخ سفید به آن اشاره می کند، در نقشه زیر نشان می دهد. نقاط نارنجی رنگ، حمله های مرگبار با شمار بیش از ۱۰ کشته را نشان می دهد. نقاط قرمز رنگ حمله های تروریستی با کشتار کمتر از ۱۰ نفر را نشان می دهد. نقاطی که با رنگ آبی نمایش داده شده اند هیچ تلفاتی به همراه نداشته است.اگر نقشه بالا را با نقشه پایین مقایسه کنیم می بینیم تا چه اندازه لیست کاخ سفید بر روی حمله های گروه موسوم به دولت اسلامی به کشورهای اروپایی و آمریکا متمرکز شده است و حمله های تروریستی در کشورهای خاورمیانه و آفریقایی را نادیده گرفته است.

View the full map

از سوی دیگر اگر به لیست حمله های تروریستی که کاخ سفید منتشر کرده نگاه دقیق تری بیاندازیم، می بینیم که حاوی غلط های املایی است. برای نمونه «سن برناردینو» بدون حرف «ر» نوشته شده است و یا نام حمله کننده کشتار «سن برناردینو» به اشتباه نوشته شده است. این اشتباهات در یک متن رسمی از سوی کاخ سفید، در بهترین حالت نشان دهنده شتابزدگی تهیه کنندگان گزارش است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحسین جنجال برانگیز ترامپ از نماینده‌ای که خبرنگار را زمین زد

دولت آمریکا: یک شبکه‌ قاچاق انسان از ازبکستان شناسایی و متلاشی شد

سازمان ملل در گزارشی تازه سیف العدل را به‌عنوان رهبر فعلی القاعده معرفی کرد