رکس تیلرسون با تایید سنا، وزیر خارجه آمریکا شد

رکس تیلرسون با تایید سنا، وزیر خارجه آمریکا شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رکس تیلرسون مدیر سابق شرکت نفتی «اگزون موبیل» با تایید سنای ایالات متحده آمریکا، بعنوان وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ انتخاب شد.

آگهی

رکس تیلرسون مدیر سابق شرکت نفتی «اگزون موبیل» با تایید سنای ایالات متحده آمریکا، بعنوان وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ انتخاب شد.

آقای تیلرسون که هرگز سابقه کار سیاسی نداشته است در حالی با اکثریت ضعیف ۵۶ رای موافق سناتورها به وزارت خارجه رفت که به دلیل روابط گرمی که با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه داشته است مورد انتقاد قرار گرفته است.

جان کورنین سناتور جمهوریخواه ایالات متحده آمریکا گفت: «کشور ما دیگر مورد احترام بسیاری از دوستانمان در سراسر جهان نیست زیرا ما خودمان را از رهبری در سطح ملی و بین المللی صرفه نظر کرده ایم. دشمنان ما که همه شان به سرعت خلاء رهبری ما را در سراسر جهان پر می کنند، دیگر از ما نمی ترسند. به همین خاطر من بسیار خوشحالم که ما اکنون یک وزیر خارجه جدید و یک تیم رهبری امنیت ملی جدید داریم. اگر یک کار وجود داشته باشد که رئیس جمهوری ترامپ آنرا درست انجام داده باشد همانا انتخابات افراد خوب است.»

در مقابل مارتین هاینریش سناتور دموکرات نیز در سخنانی گفت: «در حال حاضر، وقتی ما تلاش می کنیم روسیه را مسئول تجاوز و خشونت های غیر قانونی در شرق اروپا، برای جنایت جنگی در حلب و دخالت در انتخابات کشورمان معرفی کنیم چطور می توانیم به کسی بعنوان وزیر خارجه اعتماد کنیم که روابط گرمی با دولت پوتین دارد.»

رکس تیلرسون بخاطر روابط نزدیکی که در دوران مدیتریتش در شرکت نفتی اگزون موبیل با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه داشته است مورد انتقاد قرار گرفته است. وی در جریان حضورش در مجلس سنا از بکار بردن عبارت «جنایتکار جنگی» برای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه امتناع کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجلس نمایندگان آمریکا «از نهر تا بحر» را به عنوان شعار «یهودستیزانه» محکوم کرد

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم