مشتی از خروار؛ آنهایی که با دستور ترامپ نتوانستند به آمریکا بازگردند

مشتی از خروار؛ آنهایی که با دستور ترامپ نتوانستند به آمریکا بازگردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نازنین زینوری، ایرانی تهرانی است و هفت سالی است که مقیم کالیفرنیای جنوبی است.

آگهی

نازنین زینوری، ایرانی

تهرانی است و هفت سالی است که مقیم کالیفرنیای جنوبی است. خانم زینوری که فارغ التحصیل دورۀ دکتری است می گوید ۲۰ ژانویه و طبق معمول هر سال که یکبار به ایران سفر می کند به وطنش سفر کرد و به محض شنیدن خبر ممنوعیت ورود اتباع چندین کشور به آمریکا، خواست تا بلافاصله به آمریکا بازگردد. تا دوبی رفت اما در آنجا از پرواز به سوی واشنگتن باز ماند و به او اجازه پرواز داده نشد.

نازنین می گوید: «شوکه شده بودم و نمی توانستم باور کنم که کشوری مثل آمریکا که این همه از عمل به قانون و حقوق بشر سخن می گوید، مانع ورود فردی به خاک آمریکا بشود که بمدت تقریبا هفت سال در آنجا زندگی کرده و ویزای معتبر و تمام مدارک لازم را در دست دارد.»

درباره درخواست حمایت و پیشتیبانی و واکنش ها به درخواست کمک نازنین بیشتر بخوانید (به انگلیسی):“https://www.gofundme.com/let-naz-in”

امین کرباسی، ایرانی

امین، ایرانی دیگری است که در دانشگاه ییل آمریکا مشغول به کار است. آقای کرباسی در فیسبوک نوشته است که همسر و دختر تازه متولد شده او سه هفته پیش عازم ایران شدند تا دیداری تازه شود و پدر بزرگ و مادربزرگ نوۀ تازه متولد شدۀ خود را ببینند.

Yale Prof. thx all for their support as he is separated from his wife & daughter. https://t.co/I6rczJdQT6#MuslimBanpic.twitter.com/LAyPeIiSLC

— Bahman Kalbasi (@BahmanKalbasi) January 29, 2017

آقای کرباسی از این واهمه دارد که مبادا همسر و دخترش نتوانند به آمریکا بازگردند و خود او نیز می ترسد که اگر آمریکا را ترک کند از امکان بازگشت به سر کار و زندگی اش باز خواهد ماند.

محمد الراوی، عراقی

حکایت آقای الراوی شنیدنی است. او پیش تر مترجم روزنامه نگاران آمریکایی در بغداد بوده و در آمریکا به او پناهندگی اعطا شده است. می نویسد که به پدر ۶۹ ساله او اجازه داده نشده است تا به لس آنجلس سفر کند.

او می نویسد من از این که قادر باشم بفهمم دستور اجرایی ترامپ چگونه امنیت ایجاد و از تروریسم جلوگیری خواهد کرد، عاجزم. او می افزاید: «القاعده مرا و خانواده و خانه مرا هدف گرفت، تمام دارایی ام را به یغما برد. من خود قربانی تروریسم هستم و به همین دلیل هم بعنوان پناهجو وارد آمریکا شدم.»

فاطمه شمس، ایرانی

فاطمه بعنوان دانشیار زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه پنسلوانیا مشغول کار است. می گوید پس از جنبش سبز در سال ۲۰۰۹ میلادی مجبور به ترک ایران شد، چندین سال را در بریتانیا گذراند تا سرانجام ماه گذشته توانست به آمریکا برود. می گوید ممنوعیتی که دولت ترامپ اعمال می کند زندگی او را از این رو به آن رو کرده است.

خانم شمس می گوید که چنین سیاستی باعث می شود تا او نتواند در ارتباط با کار و دانشگاهش سفر کند و عزیزانش را ببیند. نه راه برگشت به ایران باقی است و نه چندان امکان ماندن و یک زندگی کم دغدغه در آمریکا، به بیانی دیگر، معکوس آن عبارت فارسی؛ از آنجا رانده و از اینجا مانده!

علی عبدی، ایرانی

حکایت علی هم کم و بیش حکایت خانم شمس است. او دانشجوی رشته مردم شناسی در دانشگاه ییل آمریکاست که ۲۲ ژانویه برای انجام تحقیقات دانشگاهی راهی افغانستان شد اما در بازگشت در دوبی از ادامه سفر به آمریکا بازماند و نمی داند آیا بالاخره خواهد توانست به آمریکا بازگردد یا نه.

آقای عبدی می گوید بخاطر فعالیت هایی که در زمینه حقوق بشر می کرده است نمی تواند به وطنش ایران بازگردد. نه دولت ایران او را می پذیرد و نه دولت آمریکا.

علی عبدی می گوید رویه ای که دولت ترامپ در پیش گرفته، احساسات اسلام هراسی را که به نظر او در آمریکا در حال رشد است شدیدتر از آنچه هست، می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرگردانی صدها مسافر در فرودگاههای آمریکا در پی فرمان ممنوعیت به این کشور

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد