کنست لایحه شهرک سازی در کرانه باختری را به رای می گذارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کنست لایحه شهرک سازی در کرانه باختری را به رای می گذارد

پارلمان اسرائیل، کنست لایحه ای را در دست بررسی دارد که در صورت تصویب، ساخت ۴ هزار واحد مسکونی در سرزمین هایی که مالکیت خصوصی آن در دست فلسطینی ها است قانونی اعلام می شود.

اگرچه دادستانی این لایحه را مغایر با قانون اساسی دانسته، حزب راست افراطی «خانه یهودی» به رهبری نفتالی بتت از آن حمایت می کند. این حزب عضوی از دولت ائتلافی است.

عنات بن نون، مدیر روابط خارجی سازمان غیردولتی «صلح اکنون» درباره این لایحه با اشاره به تغییر رئیس جمهوری در ایالات متحده آمریکا می گوید: «بسیار محتمل است که نتانیاهو در تلاش برای استفاده از این زمان و تغییر دولت در ایالات متحده آمریکا به نفع خود باشد ولی به نظرم بیش از هر چیز نتانیاهو سعی می کند بحث و توجه در جامعه اسرائیل را از موضوع تفحص درباره خود و ادعای فسادی که با آن مواجه است منحرف کند.»

پلیس اسرائیل بارها از بنیامین نتانیاهو درباره ارتباطش با مدیران رسانه ها و بازرگانان، به ظن سوءاستفاده از مقام نخست وزیری بازجویی کرده است.

لایحه شهرک سازی در زمین های خصوصی کرانه باختری در نخستین جلسه از سوی نمایندگان تصویب شده و باید دو بار دیگر در کنست بررسی و به رای گذاشته شود. مخالفان داخلی می گویند این لایحه می تواند دولت اسرائیل را به دادگاه کیفری بین المللی در لاهه بکشاند.