تمجید علی لاریجانی از واکنش ترانه علیدوستی به «فرمان ترامپ»

تمجید علی لاریجانی از واکنش ترانه علیدوستی به «فرمان ترامپ»
نگارش از Soroush Jafari

در ادامه واکنش‌ها به «فرمان ترامپ» درباره منع صدور ویزا برای شهروندان هفت کشور از جمله ایران، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران از اقدام ترانه علیدوستی برای شرکت نکردن در مراسم اسکار تمجید کرد.

ترانه علی‌دوستی، بازیگر فیلم فروشنده و نامزد سینمای ایران برای شرکت در رقابت‌های اسکار، چند روز قبل اعلام کرد که در اعتراض به محدودیت صدور ویزا برای ایرانیان از سوی دونالد ترامپ، در این مراسم حضور نخواهد یافت.

دفتر اصغر فرهادی، کارگردان فیلم فروشنده هم اعلام کرد که آقای فرهادی «اگرچه منعی برای ورود به آمریکا ندارد» اما درباره شرکت یا عدم شرکت در مراسم اسکار سال ۲۰۱۷، چند روز دیگر تصمیم خواهد گرفت.


به گزارش خبرگزاری میزان، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران روز یکشنبه ۱۰ بهمن ماه با اشاره به فرمان ترامپ» گفت: «دولت آمریکا امروز دچار پدیده خود هراسی و سوءتفاهم با خود شده است.» لاریجانی «فرمان ترامپ» را نشانه «سخافت در بینش و رفتار» آمریکا دانست و گفت: «آوردن نام ایران در این میان آن هم به بهانه نگرانی از اقدامات تروریستی به شوخی شباهت بیشتری دارد.»

رئیس مجلس ایران در ادامه سخنان خود با تمجید از اقدام ترانه علیدوستی در تحریم اسکار گفت: «موضع هنرمند گرامی در تحریم حضور در جشنواره هنری آمریکا، نمونه‌ای از غیرت ملی ملت ایران است.» وی افزود: «دولت آمریکا باید از این نمونه درس بگیرد که در مقابل یک ملت بزرگ و ریشه دار و متمدن قرار دارد.»


فرمان ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور مسلمان و از جمله ایران به آمریکا، واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است. ایران در دو موضع جداگانه به این موضوع واکنش نشان داد. ابتدا وزارت امور خارجه ایران بعد از ظهر شنبه با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن صدور این فرمان اعلام کرد که «اقدامات متناسب حقوقی، کنسولی و سیاسی را معمول خواهد داشت و ضمن احترام به مردم آمریکا و تمایز میان آنها و سیاست‌های خصمانه دولت ایالات متحده، برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت‌های توهین‌آمیز ایالات متحده علیه اتباع ایران، اصل عمل متقابل را اجرا می‌نماید.»

پس از آن محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در توئیتر خود نوشت: « ما ضمن احترام به آمریکایی‌ها و جدا کردن حساب آنها از سیاست‌های خصمانه دولت این کشور، اقدامات متقابل را برای حمایت از شهروندان‌مان به عمل می‌آوریم… برخلاف آمریکا، تمام کسانی که ویزای معتبر ایران را در دست دارند، به گرمی مورد استقبال قرار می‌گیرند.»


در رویدادی دیگر فرمان جدید ترامپ، ایرانی‌های مسافر آمریکا را سرگردان کرده است. در حال حاضر شرکت‌های هواپیمایی بزرگ دنیا مانع پرواز ایرانی‌ها به خاک آمریکا می‌شوند.

همچنین بسیاری از کشورها از جمله کانادا، عراق، بریتانیا، آلمان و اندونزی نیز در قبال این تصمیم دولت ترامپ موضع‌گیری کرده‌‌اند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان فرمان ترامپ را «ناموجه دانسته‌ و شماری از نمایندگان مجلس عراق هم خواستار بررسی قانون ممنوعیت اتباع هفت کشور به آمریکا شده‌اند.


مطالب مرتبط