واکنش ظریف به ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا: مقابله به مثل نمی کنیم

واکنش ظریف به ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا: مقابله به مثل نمی کنیم
نگارش از امید لهبی

صدها حقوق دان و فعال حقوق بشر روز شنبه در اعتراض به دستور اجرایی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود پناهجویان و اتباع هفت کشور به خاک ایالات متحده در مقابل فرودگاه جان اف کندی نیویو

صدها حقوق دان و فعال حقوق بشر روز شنبه در اعتراض به دستور اجرایی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود پناهجویان و اتباع هفت کشور به خاک ایالات متحده در مقابل فرودگاه جان اف کندی نیویورک تظاهرات کردند.

انتخاب فرودگاه جان اف کندی نیویورک به این دلیل بود که جمعه شب پلیس آمریکا دو تبعه عراق را که با ویزای معتبر و طی تشریفات قانونی وارد این فرودگاه شده بودند را بازداشت کرد.

در پی این اقدام چندین سازمان مدافع حقوق پناهجویان در آمریکا شکایتی را تسلیم دادگاه فدرال کردند و سپس برای اعتراض به آن در مقابل فرودگاه جمع شدند.

مقام یکی از این سازمان ها می گوید: «ده نفر دیگر هم هستند که درباره وضعیتشان اطلاع زیادی نداریم، آنها قبل از اجرایی شدن دستور سوار هواپیما شده اند و احتمال می دهیم که اینجا باشند. وکلای ما بر روی پرونده های آنها کار نکرده اند و اطلاعات زیادی درباره هویت آنها و وضعیتشان نداریم.»

بر اساس دستور رییس جمهور آمریکا ورود پناهجویان به خاک این کشور برای ۴ ماه ممنوع شده است. این دستور موجب نگرانی ساکنان اردوگاه پناهجویان سوری در لبنان شده است که امیدوار بودند بتوانند در کشور دیگری پذیرفته شود.

یک پناهجوی سوری می گوید: «خیلی ناعادلانه است. کجا برویم؟ از جنگ و بمباران فرار کرده ایم، به یک جای امن پناه آورده ایم. حالا رییس جمهور آمریکا می گوید که ما را نمی خواهد، کجا برویم؟»

بر اساس دستور آقای ترامپ ورود اتباع هفت کشور ایران، سوریه عراق، یمن، لیبی سومالی و سودان تا ۹۰ روز ممنوع است.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه با ارسال توییتی اعلام کرد که تهران مقابله به مثل انجام نخواهد داد و اتباع آمریکا با ویزای معتبر می توانند وارد ایران شوند.

مطالب مرتبط