کاخ سفید: هزینه ساخت دیوار مرزی از طریق مالیات بر کالاهای وارداتی از مکزیک تامین می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کاخ سفید: هزینه ساخت دیوار مرزی از طریق مالیات بر کالاهای وارداتی از مکزیک تامین می شود

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر ساخت دیواری در امتداد مرز مکزیک موجب بالا گرفتن تنش سیاسی میان دو کشور شده است. به ویژه که دونالد ترامپ تاکید کرده بود که ساخت این دیوار (به طول ۳۲۰۰ کیلومتر) به هزینه کشور همسایه صورت خواهد گرفت. این تصمیم موجب لغو سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری مکزیک به واشنگتن برای دیدار با همتای آمریکایی خود شد.
در تازه ترین اظهارنظرها، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که هزینه ساخت این دیوار از طریق وضع مالیات ۲۰ درصدی بر کالاهای وارداتی از مکزیک تامین می شود.

مکزیک با محکوم کردن این تصمیم گفت که خانواده های آمریکایی بهای آن را می پردازند. لوئیس وایدگری، وزیر خارجه مکزیک در این ارتباط گفت: «وضع مالیات بر واردات آمریکا از مکزیک راهی نیست که مکزیک را به پرداخت هزینه ساخت دیوار مرزی وادارد. این مصرف کنندگان آمریکایی هستند که بهای این تصمیم را می پردازند. چرا که در آن صورت، خرید کالاهایی چون آواکادو، ماشین رخت شویی، تلویزیون و اقلام دیگر در ایالات متحده آمریکا برای آنها گرانتر تمام خواهد شد.»با توجه به اینکه آمریکا مهمترین بازار صادرات مکزیک است، تصمیم اخیر احتمالا مبادلات تجاری دو کشور را دستخوش نوسان خواهد کرد.

دونالد ترامپ بلافاصله پس از به قدرت رسیدن به وعده انتخاباتی خود عمل کرد و با هدف جلوگیری از ورود مهاجران به کشور دستور ساخت این دیوار را صادر کرد؛ آنچه انتقاد تند مقام های دولتی و فعالان اجتماعی در مکزیک را برانگیخت.