روابط تازه آمریکا و بریتانیا

روابط تازه آمریکا و بریتانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بسیاری از تحلیلگران معتقدند زوج سیاسی ترزا می و ترامپ شباهت زیادی به زوج سیاسی دهه ۸۰ میلادی تاچر – ریگان دارد.

آگهی

بسیاری از تحلیلگران معتقدند زوج سیاسی ترزا می و ترامپ شباهت زیادی به زوج سیاسی دهه ۸۰ میلادی تاچر – ریگان دارد. همچنین برکسیت و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان دو پدیده سیاسی که نتیجه آن پیروزی پوپولیسم بوده، نیز شباهتهای زیادی دارند. با توجه به این موضوع آیا می توان گفت رهبران دوکشور از این پس دو متحد جدایی ناپذیر خواهند بود.

ترزا می می گوید: «بسیار خوشحال از دیدارم با ترامپ هستم. این نشانه تقویت رابطه محکم بین دو کشور است. بریتانیا و ایالات متحده رابطه ای بسیاری طولانی از اتحاد و دوستی دارند و می خواهیم کاری کنیم که در آینده نیز همواره در این رابطه دوجانبه منافع ملی دو کشور در نظر گرفته شود.»

اما تفکرات اقتصادی حزب حاکم در بریتانیا که کاملا طرفدار جهانی شدن اقتصاد و پیمانهای تجاری بین المللی است می تواند تضادهای زیادی با تفکرات مقامات دولت جدید ایالات متحده داشته باشد. مقاماتی که در این موضع کاملا با احتیاط عمل می کنند.

از این روز به بعد دیگر اولویت آمریکا، آمریکا خواهد بود.

هر چند ترامپ در موارد بسیاری از برکسیت حمایت کرده است. اما به نظر نمی رسد دوکشور بتوانند مانند گذشته روابط محکم تجاری دوجانبه را حفظ کنند.

بریتانیا در پی قطع نفود در اروپای پس از برکسیت نیاز به یک متحد قوی چون آمریکا دارد اما بدلیل موقعیت جغرافیایی بریتانیا در اروپا دوری کامل از اروپا و نزدیکی به آمریکای ترامپ که نگاه مثبتی به اروپا ندارد به نظر حساب بازکردن روی روابط دوجانبه تجاری کاملا واقع بینانه نباشد.

از سوی دیگر ترامپ بارها تاکید کرده است که با عملکرد ناتو، پیمان آتلانتیک شمالی، موافق نیست.

دونالد ترامپ گفته است: «پیش تر گفته ام که ناتو مشکلات زیادی دارد. چرا که سالها پیش تشکیل شده است و در درجه دوم باید گفت متحدان اروپایی آنچنان که باید و شاید در این سازمان سرمایه گذاری نمی کنند.»

اما بریتانیا یکی از مهمترین کشورهای عضو ناتو است و به نظر می رسد که ترزا می درباره ناتو با دونالد ترامپ مذاکره خواهد کرد.

می اعلام کرده است که قادر است ترامپ را در اینباره قانع کند. او همچنین باید درباره توافق هسته ای با ایران و روابط اروپا با روسیه همتای آمریکایی اش را قانع کند.

امریکا نیاز به دوستان نزدیکی در اروپا دارد و بریتانیا دوباره به گونه ای مدیریت کرده است تا نماینده این قاره برای برقراری هر گونه ارتباط با دولت جدید روی کار آمده ایالات متحده باشد.

به عقیده تحلیلگران سیاسی دو رهبر بریتانیا و آمریکا بدلیل انزوای سیاسی در قاره های خود اقدام به نزدیکی دوجانبه خواهند کرد. اما تفاوت در نگاه و تضاد آنها روی مسایل اقتصادی سیاسی و نظامی است. به همین دلیل شاید هنوز زود باشد تا تعامل و تفاهم بی سابقه تاچر و ریگان دوباره بین دو رهبر کنونی دو کشور برقرار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد