Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مذاکرات میان دولت سوریه و گروههای مسلح در آستانا آغاز می شود

مذاکرات میان دولت سوریه و گروههای مسلح در آستانا آغاز می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این نخستین باریست که نمایندگان گروههای مسلح و دولت سوریه چهره به چهره بر سر میز مذاکره می نشینند.

آگهی

هیات متشکل از نمایندگان گروههای مسلح ضد دولتی در سوریه روز یکشنبه وارد آستانا پایتخت قزاقستان شدند. قرار است مذاکرات مستقیم میان نمایندگان این گروههای مسلح و نمایندگان دولت سوریه با میانجی گری ایران، روسیه و ترکیه از روز دوشنبه در این شهر آغاز شود.

در این مذاکرات اپوزیسیون سیاسی سوریه به طور مستقیم شرکت ندارند اما تعدادی از اعضای کمیتۀ اپوزیسیون سوریه بعنوان مشاور، هیات ۱۴ نفرۀ نمایندگان گروههای مسلح را همراهی می کنند. هیات شش نفرۀ دولت سوریه را نیز بشار جعفری، سفیر این کشور در سازمان ملل متحد رهبری می کند که پیش از این وارد آستانا شده بودند.

استفان دو میستورا، نمایندۀ سازمان ملل در امور سوریه نیز در این مذاکرات حضور دارد. این نخستین باریست که نمایندگان گروههای مسلح و دولت سوریه چهره به چهره بر سر میز مذاکره می نشینند.

یحیی العریدی، سخنگوی این هیات در این باره در پاسخ به خبرنگاران می گوید: « این مذاکرات برای تحکیم پیمان امضا شده توسط ترکیه و روسیه در روز سی ام دسامبر برگزار می شود. ادامۀ آتش بس در سراسر سوریه از بندهای آن است. همزمان، سعی بر این است که بر تمامی موارد نقض این آتش بس از سوی رژیم سوریه و ایران بویژه در وادی برادا در جنوب دمشق و دیگر مناطق سوریه نظارت کنیم.»

دولت سوریه می گوید این منطقه در اختیار گروههای مسلح ضد دولتی است و منابع آبی در وادی برادا که آب دمشق را تامین می کند توسط این گروهها آلوده شده است.

این مذاکرات در حالی آغاز می شود که پس از بازپس گیری شهر حلب توسط نیروهای دولتی و متحدان سوریه، زندگی به این منطقه بازگشته و شهروندان امیدوارند این صلح ادامه یابد.

شادیه قصاص ساکن حلب می گوید: « امیدوارم نشست قزاقستان به آشتی منجر شود. امیدوارم که همۀ آنها موافقت کنند که در کنار ما بایستند و خدا هم یاریمان کند. خدا بخواهد همه چیز خوب پیش خواهد رفت.»

اسامه شهروند دیگری از حلب نیز می گوید: « امیدوارم این نشست صادقانه باشد و هر کلامی که آنها به زبان می آورند برای کسب نتیجۀ خوب باشد و مخالفت ها را از بین ببرد. خدا بخواهد امنیت و ایمنی همانند گذشته در کشور حاکم خواهد شد.»

طرف های شرکت کننده در این مذاکرات تایید کرده اند که تلاش تمام گروهها در درجۀ اول تثبیت آتش بس در این کشور است که از پایان دسامبر آغاز شده است. جبهۀ جنوب، ارتش ادلیب و صقور الشام از جمله گروههای مسلحی هستند که نمایندگان خود را به این مذاکرات فرستاده اند.

گروههای مسلح مانند فتح الشام یا احرار الشام که از شاخه های القاعده در سوریه اند و پیش از این نیز با داعش بیعت کرده بودند در این مذاکرات حضور ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همکاری فضایی روسیه و آمریکا به‌رغم جنگ اوکراین؛ یک فضانورد آمریکایی و دو روس به ایستگاه فضایی رفتند

ده‌ها کشته و زخمی در حمله مرگبار اوکراین به کریمه؛ روسیه: آمریکا مقصر است، پاسخ می‌دهیم

سایه بریکس بر هژمونی آمریکا در شرق با دیپلماسی چینی و روسی