نگاهی به برخی وعده های انتخاباتی رییس جمهوری جدید آمریکا

نگاهی به برخی وعده های انتخاباتی رییس جمهوری جدید آمریکا
نگارش از Euronews

گزارش تفصیلی بسیاری از نامزدهای رییس جمهوری تلاش می کنند تا در کارزارهای انتخاباتی از دادن وعده های فراوان خودداری کنند.

گزارش تفصیلی

بسیاری از نامزدهای رییس جمهوری تلاش می کنند تا در کارزارهای انتخاباتی از دادن وعده های فراوان خودداری کنند. ولی این درباره دونالد ترامپ، چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا، متفاوت است.

پیش تر وی متنی را با نام «پیمان با رای دهندگان آمریکایی» منتشر کرده بود که دربرگیرنده وعده های اصلی او بشمار می آیند.

در ماه نوامبر سال گذشته نیز روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای به ۲۸۲ وعده انتخاباتی رییس جمهوری منتخب آمریکا اشاره کرده بود.

در کارزارهای انتخاباتی، او با اشاره به اینکه بسیاری از مشاغل در دیگر کشورها در حال از بین رفتن هستند وعده داد در مدت ۱۰ سال ۲۵ میلیون شغل ایجاد خواهد کرد.

آقای ترامپ در باره اشتغالزایی گفته بود: «بازگرداندن فرصتهای شغلی در کانون برنامه های من قرار دارد. من بزرگترین رییس جمهور کارآفرینی خواهم بود که خداوند آفریده است.»

از دیگر طرحهای دونالد ترامپ برای اشتغالزایی کاهش مالیات شرکتهای آمریکایی از ۳۵ درصد به ۱۵ درصد است.

موضوع مهاجرت و ساخت دیوار در مرز مکزیک با هزینه این کشور از دیگر وعده های جنجالی وی است.

او در اینباره گفته بود: «من دیوار بسیار بزرگی در مرزهای جنوبی احداث خواهم کرد و هزینه ساخت این دیوار را مکزیک پرداخت خواهد کرد.»

از سوی دیگر رییس جمهوری جدید آمریکا در کارزارهای انتخاباتی خود خواهان کاهش مهاجرت قانونی و بستن مرزهای آمریکا بروی مسلمانان شده بود.

موضعگیریهای آقای ترامپ در زمینه سیاست خارجی و بویژه درباره نزدیکتر ساختن روابط با مسکو بحث برانگیز بوده است. وی همچنین چین را متهم به رفتار ناعادلانه در حوزه تجارت کرده است.

وی پیش تر از نحوه مذاکره با مقامهای چینی و بها دادن به آنها گلایه کرده بود: «به مقامهای چینی شامهای مجلل می دهیم. می گویم چرا آنها را تحویل می گیرید؟ چپ و راست جیبهایمان را خالی می کنند. باید در فست فود مک دونالد با آنها بر سر میز نشست و با آنها گفتگو کرد. این کار درست است.»

با اینحال وی همیشه از ارجحیت منافع آمریکا در حوزه سیاست خارجی سخن گفته و باید دید وی تا چه اندازه از موضعگیریهای پیشین خود فاصله خواهد گرفت.

مطالب مرتبط