کنیا؛ امکان تحصیل برای کودکان پناهجو در کمپ کاکوما

کنیا؛ امکان تحصیل برای کودکان پناهجو در کمپ کاکوما
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بر اساس آمار کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، نیمی از ۱۶ میلیون پناهجوی جهان را کودکان تشکیل می دهند.

آگهی

بر اساس آمار کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، نیمی از ۱۶ میلیون پناهجوی جهان را کودکان تشکیل می دهند. شش میلیون کودک پناهجو در سن تحصیل در مقطع ابتدایی و متوسطه هستند، اما تنها ۲۲ درصد از آنها تا مقطع متوسطه تحصیل می کنند.

اردوگاه کاکوما در کنیا

یکی از بزرگترین اردوگاههای پناهجویان در کاکوما، شهری در شمال غربی کنیا واقع شده است. این کمپ میزبان نزدیک به ۱۶۲ هزار نفر است که بیشتر آنها از سودان جنوبی و سومالی آمده اند. همچنین این کمپ با داشتن ۱۴ هزار کودک بی سرپرست یکی از رکورد داران در میان اردوگاههای پناهجویان در کنیا است.

این کودکان در کاکوما از امکانات تحصیلی برخوردارند. مدرسه ابتدایی این شهر در مجموع ۱۴۰ دانش آموز در هر کلاس دارد، در حالی که در دیگر شهرهای کنیا، بطور متوسط ۴۰ نفر در هر کلاس مشغول به تحصیل هستند. با این وجود این کمپ، بالاترین میزان قبولی در این مقطع را در این شهر دارد.

کولینز اونیانگو، مدیر برنامه ریزی فدراسیون جهانی لوتری می گوید: «ثبت نام ما در مقطع ابتدایی ۷۶ درصد کل ثبت نام هاست. اما تعداد زیادی از آنها بالاتر از سن ابتدایی هستند. سن ۴۰ درصد از دانش آموزان ما بالاتر از سن مقطع ابتدایی است.»

گات کوت جوان هجده ساله ای است که از سودان جنوبی می آید. او در کلاس ششم درس می خواند. در کلاس او، دانش آموز ۱۱ ساله و ۴۵ ساله در کنار یکدیگر درس می خوانند.

او می گوید: «من در موقعیت بدی قرار داشتم. مادرم در سال ۲۰۰۰ از دنیا رفت و پدرم کار مناسبی نداشت. بخاطر همین من هفت سال بدون رفتن به مدرسه در خانه ماندم. اینجا آمدم تا به یاد بگیرم. می خواهم همه چیز را درباره جهان بدانم.»

گات کوت پدرش را هم در جنگ از دست داد. بخش کمکهای بشردوستانه اتحادیه اروپا ، پشتیبانی مالی برای برنامه «آموزش فشرده» را در اختیار فدراسیون جهانی لوتران قرار می دهد. با این کمک ها، ۲۱ مدرسه ابتدایی و پنج مدرسه متوسطه اداره می شود.

Aid Zone - Kenyaخبرنگار یورونیوز: «تعدادی بزرگسال هم در مدرسه درس می خوانند اما بیشتر دانش آموزان کودکانی هستند که ۵ تا ۶ و حتی ۷ سال بخاطر جنگ از درس خواندن باز مانده اند.»

ژان مارک ژوئینو، نماینده بخش کمکهای بشردوستانه اتحادیه اروپا می گوید: «دقیقا. آنها سالهای زیادی را از دست داده اند و ما اینجا سعی می کنیم که در یک سیستم آموزشی انطباقی، ۸ سال ابتدایی را در ۴ سال به آنها آموزش دهیم. سعی می کنیم فرایند آموزش را شتاب دهیم تا شاید بعدا آنها در مقطع متوسطه تحصیلات خود را ادامه دهند.»

سیستم حمایت از کودکان در این اردوگاه تضمین می کند که کودکان بی سرپرست کمپ، پشتیبانی مناسب را دریافت کنند. گات کوت تحت سرپرستی یک خانواده از قبیله خودش و از سودان جنوبی، قرار گرفت. او کشتار و جنگ را به چشم دیده و بدلیل ضربه روحی این حوادث دچار اختلال تکلم شده است. علیرغم همه تلاشها، این وضعیت برای او و خانواده جدیدش مشکل است.

مادر خانواده سرپرست گات کوت می گوید: «نگاه داشتن این پسر آسان نیست زیرا ما پول کافی برای حمایت بچه های خودمان را نداریم. راه حل می تواند فرستادن او به مدرسه شبانه روزی باشد تا بتواند ضربه روحی را هم فراموش کند.»

برای بازدید یکی از مدرسه شبانه روزی کاکوما، صبح زود به قسمت دورتری از اردوگاه رفتیم. مدرسه ای خاص برای دختران در معرض خطر! دانش آموزان مقطع ابتدایی از نظر مالی توسط آنجلینا جولی، بازیگر مشهور آمریکایی و سفیر حسن نیت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل حمایت می شوند تا در امتحانات سراسری ملی قبول شوند. این آموزش می تواند با وجود گذشته ای سخت، آینده را برای آنها تغییر دهد.

رُز هیتی مانا، دانش آموز این مدرسه می گوید: «من در آینده کمکی ندارم. و می دانم که تنها خواهم بود. و این (آموزش) به بچه هایم کمک خواهد کرد. می خواهم که یاد بگیرم و بفهمم که خوب و بد کدام است.»

رُز پانزده سال دارد و از سودان جنوبی و به اجبار به این اردوگاه آورده شده است. او هیچ جای امنی برای زندگی نداشت تا بتواند از آموزش بهره ببرد.

رز می گوید: «مردی در همسایگی ما مرا دزدید و به کاکوما آورد. من از او در مورد مدرسه پرسیدم و گفتم که می خواهم یاد بگیرم. او به من گفت مرا اینجا نیاورده که به مدرسه بروم، بلکه مرا به عنوان همسرش آورده است.»

هر یک از این دخترها گذشته ای تلخ دارند اما آموزش برای آنها فرصتهای جدید ایجاد می کند. تا سه سال دیگر با سیستم شتاب در پروسه آموزش می توان بیشتر دانش آموزان بزرگسال مقطع ابتدایی را راهی متوسطه کرد. موضوع مهم پیدا کردن سرمایه برای ساختن مدرسه متوسطه است تا نرخ ثبت نام در این مقطع از دو درصد کنونی افزایش یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا بوتسوانا آلمان را به فرستادن ۲۰ هزار فیل تهدید کرده است؟

دونده بریتانیایی پس از ۱۶ هزار کیلومتر و گذر از طول آفریقا به سفر خود پایان داد

ورود گرد و غبار «بسیار غلیظ» صحرای آفریقا به اروپا رنگ آسمان را تغییر داد