ترامپ در سالی که گذشت

ترامپ در سالی که گذشت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیروزی دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده دنیا را شگفت زده کرد.

آگهی

پیروزی دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده دنیا را شگفت زده کرد. گرچه هیلاری کلینتون نامزد دموکراتها در نظر سنجی ها پیشتر بود، این میلیاردر ۷۰ ساله آمریکایی توانست پیروز این رقابت طولانی شود. او در شب پیروزی اش گفت :«خانم کلینتون همین چند دقیقه پیش به من تلفن کرد. او به ما تبریک گفت، این پیروزی همه ما است. حالا وقت آن است که آمریکا بر زخمهای جدایی مرهم بگذارد. باید به هم بپیوندیم.»

این سخنان نشان می داد که لحن او پس از کارزار انتخاباتی اش تغییر کرده است، کارزاری که وی در آن تمامی قواعد مناظره انتخاباتی را شکسته بود. حملاتش به هیلاری کلینتون بی امان بود: وی را «زن پلید» خواند و گفت اگر انتخاب شود او را تحت پیگرد قرار می دهد.

وقتی هیلاری کلینتون در دومین مناظره انتخاباتی گفت: «چه خوب است که کسی با خلق و خوی دونالد ترامپ در مصدر قدرت قضایی این کشور نیست»، ترامپ با حاضرجوابی گفت: «آن وقت شما در زندان می بودید.»

او همچنین به شکل بهت آوری کلینتون و جریان رسانه ها را متهم کرد که با توطئه ای انتخابات را آلوده کرده اند و مشروعیت نامزد دموکرات را به خاطر ماجرای ایمیل های شخصیِ وی در وزارت کشور به پرسش کشید.

ترامپ گفت: «هیلاری به جای آنکه (به خاطر رفتارش) پاسخگو باشد، دارد برای نامزدی در انتخاباتی تلاش می کند که به نظر بسیاری کاملا فاسد است. رسانه های فاسد، انتشار اتهامات نادرست و دروغهای آشکار این انتخابات را فاسد کرده اند تا هیلاری کلینتون رئیس جمهور شود.»

در این میان، هیلاری کلینتون روسیه را متهم کرد که ایمیل های کمیته ملی حزب دموکرات را هک کرده است. وی گفت: «من نگران گزارش های معتبری هستم که حاکی از دخالت دولت روسیه در انتخابات ماست. هرگز تا پیش از این، یک قدرت متخاصم خارجی در انتخابات ما دخالت نکرده بود، آنها با هک کردن (ایمیل های) کمیته ملی حزب دموکرات این کار را کرده اند. هرگز نامزد یکی از احزاب اصلی ما روسها را به هک کردن بیشترِ اطلاعاتِ ما ترغیب نکرده بود.»

اما ولادیمیر پوتین، این حرکت را مانوری هوشمندانه برای منحرف کردن اذهان عمومی از واقعیات جامعه آمریکا دانست و آن را به شوخی گرفت و گفت: «آیا کسی جدا فکر می کند که روسیه می تواند بر انتخاب مردم آمریکا تأثیری بگذارد؟ آمریکا که کشور بی خاصیتی نیست. هست؟ آمریکا قدرت بزرگی است، اگر اشتباه می کنم بگویید.»

شب نهم نوامبر که بالاخره کار انتخابات یکسره شد طرفداران کلینتون نومید راهی خانه شدند. این پایان ماهها مبارزه سخت بود. اما با این حال چند ساعت بعد هیلاری کلینتون گفت هنوز به آینده آمریکا امیدوار است: «شاهد این بودیم که کشورمان بیش از آنچه گمان می کردیم دو دسته شده است اما من هنوز به آمریکا باور دارم. دونالد ترامپ بناست رئیس جمهور ما باشد پس ما باید با ذهنی باز، بخت رهبری را به او بدهیم.»

ایالات متحده با انتخاب ترامپ به شکلی بنیادین به سوی آینده ای تند و تیز گام برداشته است، گامی که با انتخاب تاریخی هشت سال گذشته اش یعنی باراک اوباما به کلی متفاوت است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟

ترامپ بر سر پرونده حق‌السکوت به ستاره پورن: اگر قاضی به زندان بیندازدم افتخار بزرگی برایم خواهم بود

ترامپ: من با افتخار نلسون ماندلای عصر حاضر خواهم شد