Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مروری بر جهان فوتبال در سالی که گذشت

مروری بر جهان فوتبال در سالی که گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهمترین اتفاقات پیروزی پرتغال در جام ملتهای اروپا، رئیس جدید فیفا و یازدهمین قهرمانی رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا بود.

آگهی

مهمترین اتفاقات پیروزی پرتغال در جام ملتهای اروپا، رئیس جدید فیفا و یازدهمین قهرمانی رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا بود.

۲۸ ماه مه استادیوم سن سیروی میلان میزبان بازی پایانی لیگ قهرمانان اروپا بود. دو تیم از مادرید فینال سال ۲۰۱۴ را تکرار کردند. رئال در مقابل آتلتیکو قرار گرفت. بار دیگر همانند سال ۲۰۱۴ رئال مادرید توانست در ضربات پنالتی قهرمان مهمترین لیگ فوتبال جهان شود و زیدان به اولین افتخار مهم در مقام سرمربی رئال رسید.

کریستیانو رونالدو یک ماه و نیم پس از قهرمانی باشگاهی با پرتغال به قله اروپا دست یافت. آنهم در استاد دو فرانس در مقابل تیم میزبان. کریستیانو در نیمه اول مصدوم شد و با چشمانی اشکبار از بازی خارج شد. با این حال پرتغال توانست با گل دقیقه های پایانی وقت های اضافی قهرمانی را برای ستاره پرتغالی و مردم این کشور به ارمغان بیاورد.

در مقابل آنتوان گریزمن یکی از برترین فوتبالیستهای سال ۲۰۱۶ دوبار در مقابل کریستیانو قرار گرفت. یکبار در فینال لیگ قهرمانان و بار دیگر در فینال جام ملتها و هر دو بار تیمش شکست خورد با این حال سال ۲۰۱۶ را با کسب مقام سومین فوتبالیست برتر سال به پایان برد. مقام اول را رونالدو و مقام دوم از آن مسی اسطوره ای شد.

یکی از تیمهای شگفتی آفرین این رقابتها ولز بود. آنها موفق شدند با درخشش گرت بیل مقتدر تا مرحله نیمه پایانی جام ملتها بالا بیایند. عملکرد فوق العاده در مقابل انگلستانی که در مرحله یک هشتم پایانی مغلوب ایسلند شگفتی ساز شدند.

ایسلندیها هم مثل ولز شگفتی ساز بزرگ رقابتهای جام ملتهای اروپا بودند. آنها موفق شدند با اقتدار و شکست بزرگانی چون انگلستان تا مرحله یک چهارم پایانی این رقابتها بالا بیایند و نهایتا سربلند به تیم میزبان و شانس اول قهرمان یورو فرانسه بازی یک چهارم را واگذار کردند تا خاطره ای خوش از یورو ۲۰۱۶ برای کشور پانصد هزار نفری ایسلند باقی بماند.

اما اسپانیایی ها مدافع عنوان قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۰ و جام ملتهای اروپا ۲۰۱۲ همانند جام جهانی برزیل در سال ۲۰۱۴ عملکردی فوق العاده ای در جام ملتها نداشتند و در مرحله یک هشتم پایانی مغلوب لاجوردی پوشان ایتالیا شدند. این شکست آخرین سرمربی گری را برای وینسنته دل بوسکه ای رقم زد که با ماتادورها به مهمترین افتخارات دست یافته بود.

همزمان بحران هولیگانهای روس در فرانسه و درگیریهای گسترده آنها با هولیگانهای انگلیسی در جریان بازی دو تیم در مارسی فرانسه حواشی زیادی داشت و نگرانی های زیادی را برای برگزارکنندگان فرانسوی این رقابتها رقم زد. پس از این بازیها بود که چرچسوف جایگزین سرمربی با تجربه روس الوتسکی شد تا شاید با تغییرات مهم این تیم در جام جهانی آینده نتایج بهتری بگیرد.

جیانی اینفانتینو در سال ۲۰۱۶ پس از ماهها که فیفا بدون رئیس بود جایگزین سپ بلاتری شد که به اتهام رشوه و فساد مالی و سوئ استفاده از قدرت تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و از تمام فعالیتهای فوتبالی محروم شد. او امد تا پایانی باشد بر سالها فساد مالی و پولشویی مقامات عالیرتبه فیفا. بسیاری از مدیران این سازمان جهانی به همین اتهام زندانی و بازداشت شده اند.

یکی دیگر از کسانی که گرفتار پرونده فسادهای مالی فیفا شد میشل پلاتینی بود که در صورت عدم محکومیت جانشین قطعی سپ بلاتر بود. اما رشوه گیریهای او هم کار دستش داد و اسطوره فوتبال فرانسه و جهان به فساد آلوده شد تا دست کم به مدت چهار سال از دنیای فوتبال کنار برود و همزمان پرونده تحقیقات قضایی علیه او آغاز شد. نام او همزمان در پرونده لوکی لیکس مربوط به فرارهای مالیاتی مطرح شده است و پلاتینی خوش آوازه و قهرمان ملی فرانسوی ها از اعتبار خود فاصله زیادی پیدا کرد.

اما الکساندر سفرین وکیلی از کشور کوچک اسلوونی موفق شد تا در انتخابات یوفا برنده شود و جایگزین میشل پلاتینی شد و به محض رسیدن به مقام ریاست گفت کاری می کند تا نام فوتبال اروپایی دیگر با فساد مالی گره نخورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ستاره های آسمان هنر و ادبیات که سال ۲۰۱۶ خاموش شدند

ویدئوهای پرطرفدار سال ۲۰۱۶ میلادی در شبکه های اجتماعی یورونیوز

مروری بر جهان فوتبال در سالی که گذشت