Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نسخه کامل مصاحبه یورونیوز با معصومه ابتکار

نسخه کامل مصاحبه یورونیوز با معصومه ابتکار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

محسن صالحی، یورونیوز: اتحادیه اروپا و ایران در مورد مسائل مربوط به حفاظت از محیط زیست به چه شکل می توانند به یکدیگر کمک کنند؟ انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا چه پیامدهای برای ایران خواهد دا

آگهی

محسن صالحی، یورونیوز: اتحادیه اروپا و ایران در مورد مسائل مربوط به حفاظت از محیط زیست به چه شکل می توانند به یکدیگر کمک کنند؟ انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا چه پیامدهای برای ایران خواهد داشت؟ و در نهایت انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در ایران به چه سمت و سوی خواهد رفت؟ برای بررسی این موارد همراه هستیم با دکتر معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران.
خانم ابتکار، شما به بروکسل آمدید تا با مقامات نهادهای اروپایی درباره مسائل مربوط به محیط زیست گفتگو کنید. اروپایی ها در این مبحث چه کمکی می توانند به ایران بکنند؟

معصومه ابتکار: بسم الله الرحمن الرحیم. موضوع محیط زیست، امروز یک موضوع جهانی است. به این مفهوم که همه کشورها و همه ملتها به نوعی در قبال وضعیت محیط زیست جهان مسئول هستند. از این جهت مکلفند که با یکدیگر همکاری کنند برای رفع معضلات، برای پیشگیری از تهدیدها، برای کاهش آسیب ها، برای استفاده از فرصتها، برای اینکه بتوانند با هم افزایی و همکاری و تبادل اطلاعات فنی و همینطور اجرای پروژه های مشترک، پیشرفت بیشتری در حوزه های محیط زیست و بهبود محیط زیست جهانی داشته باشند. فکر می کنم همکاری ایران با کشورهای مختلف اروپایی در موضوع محیط زیست در همین چارچوب می گنجد.

محسن صالحی، یورونیوز: به طور مثال، اروپایی ها در زمینه خشک شدن دریاچه ارومیه یا زاینده رود، چه کمکی می توانند بکنند؟

معصومه ابتکار: بحث اول مسئله مبادلات علمی و تجربیات است که بسیار اهمیت دارد. مطلب بعد همکاری برای اجرای پروژه ها است و در واقع ایجاد سازوکارهای موثر مدیریتی. مطلب دیگر اینکه ما بتوانیم در قالب کنوانسیونهای بین المللی یا چارچوبهای منطقه ای همکاری هایی را داشته باشیم که فقط منافعش دوجانبه نباشد، بلکه چند جانبه باشد. در همه این زمینه ها طبعا می توانیم همکاری داشته باشیم. اروپا می تواند خیلی کمک کند در انتقال تجربیات، خصوصا در بحث مهمی مثل تغییر اقلیم که دغدغه جدی است هم برای اروپا و هم برای کشورهای مثل ایران. حتما باید با تشریک مساعی، با تبادل اطلاعات و همینطور دانش فنی بتوانند راه حل های موثر را برای مبارزه با تغییر اقلیم، بیایند.

محسن صالحی، یورونیوز: ایران هر سال با دو بحران زیست محیطی کلان رو به روست، یکی بحران وارونگی هوا در فصل سرما در شهرهای بزرگ، مثل تهران و دیگری هم بحران ریزگردها. دولت برای حل این دو بحران که به شکل جدی جان شهروندان را به خطر انداخته چه برنامه ای دارد؟

معصومه ابتکار: دولت، مخصوصا دولت یازدهم به طور جدی برای مقابله با آلودگی هوا وارد عمل شده و از همان روزهای اول برنامه های مربوط به کاهش آلودگی هوا، نه تنها در تهران، بلکه در کلان شهرهای مختلف کشور را مصوب کرد و خیلی از این برنامه های اجرایی شده است. مهمترین برنامه ای که در ایران الان اجرایی و دنبال می شود بحث بهبود کیفیت بنزین ارائه شده در جایگاه های کلان شهرهاست. همینطور در کلان شهرها گازوئیل استاندارد داریم که خیلی با گذشته فرق دارد. آلایندگی این دو فراورده نسبت به گذشته به طور کاملا محسوسی کاهش پیدا کرده، همینطور بحث نیروگاه های کشور مطرح است که از سوختهای سنگین و مایع کمتر استفاده و بیشتر از گاز طبیعی استفاده می شود. تلاش برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده در دولت آقای روحانی خیلی جدی بوده و گامهای خوبی برداشته شده است. نتیجه این است که ما آلودگی هوا را نمی توانیم ظرف سه سال به طور کامل برطرف کنیم، ولی شاهد کاهش تعداد روزهای هوای ناسالم در تهران بودیم و این روند ادامه دارد و در برخی از شهرهای دیگر مثل اصفهان این روند خیلی مثبت بوده است. در اصفهان تعداد روزهای سالم طی ۳ سال گذشته ۳ برابر شده است. این مفهومش این است که یک روند تدریجی بهبود کیفیت هوا را داریم.

محسن صالحی، یورونیوز: و اما در مورد بحران ریزگردها؟

معصومه ابتکار: در مورد گرد و غبار هم، این نکته خیلی مهم است که ما یک بخش از گرد و غبار را از کانون های داخلی داریم که برای آنها دارد برنامه ریزی می شود. مطالعات کانون های داخلی تکمیل شده و الان در خیلی از موارد اقدامات خوبی صورت گرفته، مثلا برای خوزستان، مهمترین اقدام دولت یازدهم احیای تالاب هورالعظیم بود. تالاب هوراعظیم متاسفانه سال ۹۲ با یکسری اقدامات نادرستی که یک شرکت نفتی انجام داده بود، کاملا خشک شده بود، ولی الان با تدابیری که بوده، با باز شدن دایک ها و همچنین هدایت آب بخشهای مختلف تقریبا حدود ۶۳ درصد از تالاب هورالعظیم آب گیری شده است. این مسئله را هم عکسهای ماهواره ای تایید می کند و هم گزارشهای میدانی. تالاب هور العظیم حالا حالش خیلی بهتر است. یک بخشی از این کانون ها هم خارج از ایران است. (گرد و غبار) از عراق از عربستان سعودی وارد ایران می شود. در مورد عراق ما وارد مذاکرات دوجانبه شدیم و مدتهاست که تفاهم نامه ها و حتی برنامه های اجرایی مشترک داریم، ولی متاسفانه شرایط ناامنی و ناپیداری هایی که در آن کشور بوده، عملا مانع اجرای خیلی از این پروژه ها برای تثبیت و جلوگیری از (ایجاد) کانون های گرد و غبار شده است.

محسن صالحی، یورونیوز: یعنی مردم خوزستان باید تا چند سال دیگر با این بحران دست و پنجه نرم کنند؟

معصومه ابتکار: این بحران اولا مختص مردم خوزستان نیست.

محسن صالحی، یورونیوز: ولی در آن منطقه (شرایط) نسبت به بقیه مناطق حادتر است.

معصومه ابتکار: در کشور ما استان سیستان و بلوچستان هم تقریبا مثل خوزستان آسیب پذیر است. استانهایی مثل بوشهر، کرمانشاه، ایلام (هم تقریباهمین شرایط را دارند). این مسئله تنها محدود به ایران نیست. مسئله آلودگی هوا تنها مربوط به ایران نیست. پاریس هفته گذشته، وضعیت بسیار بدی از جهت وارونگی هوا داشت و فکر می کنم بخشهایی از مدارس را تعطیل و خودروها را زوج و فرد کردند. این معضلی است که خیلی از کلان شهرها با آن درگیر هستند، مثل شهرهای شرق آسیا مثل دهلی و پکن و خیلی دیگر از شهرهای چین. می خواهم بگویم این یک موضوع فراگیر است. گرد و غبار هم متاسفانه تنها محدود به خوزستان نیست. خیلی از شهرهای ایران و خیلی از شهرهای آسیایی با این مسئله روبرو هستند. راه حل آن هم همانطور که بیان کردم، راه حل داخلی و همکاری های بین المللی است که خوشبختانه گام های خوبی در این زمینه برداشته شده است. ولی باید بپرسیم که واقعا کی امنیت به عراق برمی گردد و کی دولت عراق می تواند نسبت به مسئولیت و وظایف خودش در مدیریت عرصه سرزمینی اش ورود کند. ( مقابله با) روند گرمایش زمین یک همکاری بین المللی می طلبد. یکی بخش از این اتفاقات که دارد برای ایران و برای خوزستان می افتد حاصل یک فرایند جهانی است. ایران هم به نوعی قربانی بحث تغییر اقلیم است و از این جهت مشارکت بین المللی می طلبد.

محسن صالحی، یورونیوز: در دوران تحریم های هسته ای یک نوع بنزین در ایران تولید می شد که به بنزین های پتروشیمی معروف شدند، بنزین هایی که سرطان زا بودند. چه تعداد از شهروندان ایران بر اثر آلودگی این نوع بنزینها جان خودشان را از دست دادند؟

معصومه ابتکار: من که عدد دقیق ندارم. هیچ کس نمی تواند عدد دقیق و علمی برای این موضوع بدهد. اما یقینا این یکی از آسیبهایی بود که تحریم ها به ایران وارد کرد و باعث شد که ما نتوانیم دسترسی به موقع به فناوری های نوین برای پالایش کامل فراوردهای نفتی خود داشته باشیم. فقط هم به این محدود نبود، متاسفانه سموم از رده خارج و غیراستاندارد مربوط به فراوردهای آفت کش وارد کشور شد، در یک دوره ای این مسئله هم خیلی آسیب زد به کشاورزی ما، به آب ما، به خاک ما و به فراوردهای غذایی ما. ما از ناحیه تحریم ها از ابعاد و زوایای مختلف آسیب دیدیم.

*محسن صالحی، یورونیوز: شما می گویید که آماری نبوده، ولی پس از باز
گشتتان از مراکش، یک گفتگو با خبرگزاری مهر داشتید و گفتید: «وزارت بهداشت نشان داده تعداد مرگ و میرها از سال ۹۱ تا ۹۴ به طور چشمگیری کاهش یافته است». این تعداد چقدر بوده است؟*

معصومه ابتکار: دو گزارشهای مختلف آمار تقریبی داده می شود. این مطالعات، مطالعات تقریبی است، عدد دقیق هیچ کس ندارد.

محسن صالحی، یورونیوز: همان عدد تقریبی اش چقدر بوده است؟

معصومه ابتکار: من فکر می کنم تقریبا نزدیک به نصف شده است. یعنی آن چیزی که در طی این سالها اتفاق افتاده است. با اجرای برنامه های بهبود کیفیت سوخت، بهبود و ارتقا کیفیت خودروها در ایران، تعداد افرادی که از ناحیه آلودگی هوا آسیب می دیدند و مرگ و میرهای که اتفاق می افتاد تقریبا نصف شده است و این آمار را وزرات بهداشت می دهد و از این جهت خیلی مهم است که یک مطالعه بهداشتی روی جمعیتهای مختلف شده است.

آگهی

محسن صالحی، یورونیوز: آیا با مسببان تولید و پخش این نوع بنزین ها که با جان مردم بازی کردند برخورد قضایی شده است؟

معصومه ابتکار: مهمترین کاری که باید انجام می دادیم این بود که این نوع بنزین ها را از رده خارج کنیم و این اتفاق خوشبختانه خیلی سریع در دولت یازدهم رخ داد و این بنزین ها از چرخه تولید و توزیع خارج شد. این خیلی اتفاق مهمی بود. مرحله بعد این بود که کیفیت بنزین را ارتقا بدهیم. یعنی برویم به سمت بنزین یورو چهار و گازوئیل یورو چهار و یورو پنج. خودروها را ارتقا بدهیم. این مسئولیت ما بود در این زمینه خوشبختانه دولت حرکات خوب و اقدامات خوبی انجام داده که امیدواریم شرایط را بسرعت تغییر دهد.

محسن صالحی، یورونیوز: آیا سازمان شما نمی تواند علیه کسانی که تصمیم گرفتند این نوع بنزین های سرطان زا وارد جامعه بشود، اعلام جرم کند؟

معصومه ابتکار: ما در مواردی که تخلافات زیست محیطی اتفاق می افتد اولین کاری که می کنیم جلوی آسیب را می گیریم. این اولین مرحله است. در مرحله بعد خسارت را ارزیابی و اعلام می کنیم. در خیلی از موارد که (تخلفی) اتفاق افتاده، ما مهمترین گامی که برداشتیم و بیشترین تاکیدی که داشتیم این بوده که جلوی خسارت را بگیریم. یعنی در اولین مرحله ای که توانستیم جلوی آسیب و خسارت را بگیریم. بله، حتما می شود (پرونده قضایی تشکیل داد)، مواردی هم داشتیم که اعلام جرم شده و خواستیم خسارت جبران شود.

محسن صالحی، یورونیوز: یعنی پرونده های قضایی در این زمینه (بنزین های آلوده) در جریان است.

آگهی

معصومه ابتکار: در این زمینه خاص نه، سازمان در این زمینه خاص پرونده قضایی ندارد، ولی در موضوعات دیگر، ممکن است یک جایی آلاینده ای خاصی وارد رودخانه شده و تعداد زیادی ماهی از بین رفته باشد.

محسن صالحی، یورونیوز: به طور مشخص در موضوع بنزین ها آلوده ( چه اتفاقی افتاده). یک عده با تصمیشان جان مردم را به خطر انداختند.

معصومه ابتکار: به طور مشخص ما در این زمینه از اولین روزهای دولت یازدهم با همکاری وزارت نفت سعی کردیم خطر را به حداقل برسونیم که خوشبختانه این اتفاق افتاد. الان میزان آلاینده بنزن در کلان شهرهای کشور ما، خصوصا تهران بسیار نزدیک به حد استاندارد است.

محسن صالحی، یورونیوز: که باعث شده مرگ و میرها به نصف کاهش پیدا کند.

معصومه ابتکار: بله، البته (کاهش) این آلاینده در کنار آلاینده های دیگر (باعث شده مرگ و میرها به نصف کاهش پیدا کند). ما آلاینده ذرات کمتر از دو و نیم میکرون را هم داریم. در واقع تمام این آلاینده ها در کنار هم و البته مهمترین آنها هم بنزن بوده است.

آگهی

*محسن صالحی، یورونیوز: خانم ابتکار شما معاون رئیس جمهوری ایران هستید. اجازه بدهید چند پرسش درباره سیاست خارجی و داخلی ایران را با شما مطرح کنم.
پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آینده برجام را به خطر انداخته است. آیا مواضع آقای ترامپ درباره ایران و بخصوص درباره توافق هسته ای شما را نگران نکرده؟*

معصومه ابتکار: من فکر می کنم هنوز زود است که بخواهیم قضاوت کنیم و فکر می کنم سیاستمداران در دوران انتخاباتی خودشان شعارهای و نظراتی می دهند که بعد هنگام ورود به عرصه کار و مسئولیت یک مقداری دیدگاهیشان نوعا تعدیل می شود. من امیدوارم که با توجه به اهمیتی که این توافقنامه برای ایران، آمریکا، اروپا و همه جامعه جهانی داشته، به این واقعیت پی ببرند که این توافق به نفع همه و به نفع صلح جهانی است. یک گام مهمی است در موفقیت گفتگو و دیپلماسی در مقابل بسیاری از اتفاقاتی که در جهان می افتد. بسیاری از اختلافات به تنش و درگیری منتهی می شود. این یک سازوکاری بوده که تا اینجا به شکل نسبی با موفقیت پیش رفته، البته طرفین باید تعهدات خودشان را انجام دهند. “کماکان این نگرانی از طرف ایران که تعهدات خودش را به شکل کامل انجام داده است که طرف مقابل هم به طور کامل تعهداتش را انجام دهد”. (ایران به تعهداتش به شکل کامل عمل کرده، ولی کماکان نگران است که طرف مقابل به طور کامل تعهداتش را انجام ندهد.)

محسن صالحی، یورونیوز: اگر مصوبه تمدید (۱۰ ساله ) تحریم های ایران اجرایی شود، ایران چه واکنشی نشان می دهد؟ آیا به سمت انجام غنی سازی گسترده می رود؟

معصومه ابتکار: این پیشبینی است و نمی توانیم.

*محسن صالحی، یورونیوز: مصوبه در مجلس (آمریکا) تصویب شده
و منتظر امضای رئیس جمهور است.*

آگهی

معصومه ابتکار: سازوکارهای نظارتی، سازوکارهای ملی ما. هم دولت، هم مجلس محترم، همه در این موضوع سازوکارهای مشخصی دارند و قطعا پاسخ مناسبی در خصوص این موضوع اتخاذ خواهد شد. این مسائل از نزدیک توسط دولت ایران و توسط مجلس ایران رصد می شود. حتما یک پیام و پاسخ مناسبی داده خواهد شد. به هر حال (اقدامی انجام خواهیم داد که) منافع ملی ما، منافع کشور و مردم ما را تامین کند. هدف و نیت غایی کشور ما، واقعا تامین منافع ملی و در عین حال تامین صلح و امنیت در منطقه و دنیاست. این رویکرد اصلی است. زمانش که برسد حتما دولت ایران نظرش را اعلام می کند.

محسن صالحی، یورونیوز: یکی از معدود مواردی که تمامی مسئولان جمهوری اسلامی ایران در گفتار بر روی آن تاکید می کنند مبارزه با فساد است. رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله خامنه ای، روسای قوای مجریه، مقننه، قضائیه و همه مسئولان بر روی این امر تاکید می کنند، ولی عملا روز به روز فساد مالی سازمان یافته در ایران در حال گسترش است. مشکل کار کجاست؟

معصومه ابتکار: من نمی توانم با این تحلیل و برداشت شما که فساد روز به روز در حال گسترش است موافق باشم.

محسن صالحی، یورونیوز: این اعدادی است که خود مسئولان جمهوری اسلامی ایران ارائه می دهند، مثلا ۳ هزار میلیارد، ۱۰ هزار میلیارد (اختلاس).

معصومه ابتکار: ۳ هزار میلیارد که در ارتباط با صندوق فرهنگیان گفته می شود، اصلا عدد دقیقی نبوده است. متاسفانه یک تعبیرهایی در رسانه های می آید که خیلی دقیق نیست و برداشت ها و ذهنیت هایی را ایجاد می کند. مقابله با فساد یک امر بسیار جدی برای همه دنیاست. مشکل فساد مالی، صرفا مربوط به ایران نیست، ولی ایران برای این موضوع اهمیت بسیار زیادی قائل است. مطمئنا هم (مبارزه با این مسئله) مسئولیت دولت و مجلس است. مجلس در این موضوع به شکل جدی ورود کرده، خود دولت هم ورود کرده است. در بحث حقوق های غیرمتعارف دولت و آقای رئیس جمهورخیلی سریع ورود کردند و واکنش نشان دادند. مواردی که خارج از چارچوب و موازین قانونی بوده خیلی سریع رفع شده و معرفی شدند. خود دولت اقدام جالبی کرد و حقوق خودشان را محدود کردند و کاهش دادند.

آگهی

محسن صالحی، یورونیوز: یعنی شما معتقدید که در زمینه مبارزه با فساد روز به روز دارد گامهای عملی برداشته می شود؟

معصومه ابتکار: فکر می کنم که یک اراده جدی است، اما اینکه چه مشکلاتی وجود دارد و چقدر مسئله پیچیده است. به هر حال برخی از کانون ها شکل گرفته و باید با آنها مبارزه شود. چقدر از این مسئله بر می گردد به اخلاق عمومی و اینکه همه در این زمینه باید فعال باشند. یعنی فقط صرف اینکه مسئولیت حاکمیت باشد، درست نیست. یک مسئولیت عمومی و اجتماعی است. البته حاکمیت هم مسئولیت دارد و قطعا باید با جدیت بیشتری مقابله کند، ولی اینکه بخواهیم این مسئله را طوری عنوان کنیم که یک روند رو به تزاید است، من فکر می کنم لزوما این نیست. یک اتفاق خوب دیگری هم دارد در ایران رخ می دهد و آن بحث فضای آزاد و رصد و دیدبانی جامعه مدنی و مطبوعات است.

محسن صالحی، یورونیوز: ولی با کسانی که از این فضا برای نشان دادن فساد استفاده می کنند برخورد می شود.

معصومه ابتکار: برخی وقتها برخورد می شود و برخی وقتها هم برخورد نمی شود.

محسن صالحی، یورونیوز: مثلا روزنامه نگارنی هستند که به دلیل افشای این مسائل در حال حاضر در زندان هستند.

آگهی

معصومه ابتکار: روزنامه نگارانی بودند که شاید دچار مشکلاتی شدند، ولی وقتی (موضوع) مشخص شده، دیدگاه های آنها و اطلاعات آنها به کار گرفته شده است. یعنی ما همه موارد را داشتیم. یعنی ما مواردی داشتیم که با افشا خبر یک موضوع، واقعا به مسئله رسیدگی شده و توجه شده است. من فکر می کنم در مجموع فضای رسانه ای خوبی حاکم است. حضور نهادهای مدنی، آگاهی بیشتر نسبت به مسئله فساد، آموزش و آگاهی و اطلاع یافتن بیشتر جامعه از واقعیتها، نه شعارها و اخبار غیر واقعی، مهم است.

محسن صالحی، یورونیوز: ما شاهدیم که حتی نمایندگان مجلس هم در این موضوع مصونیت ندارند. آقای (محمود) صادقی یک سری بیانات داشتند، ماموران قوه قضائیه رفته بودند در خانه شان دستگیرشان کنند. ایشان نماینده مجلس هستند، حالا چه برسد به روزنامه نگارها.

معصومه ابتکار: ولی حالا برای آقای صادقی مشکلی پیش نیامده است. آقای صادقی نظراتشان را مطرح کردند و پیگیر موضوع هستند و بسیاری از نمایندگان مجلس هم (همین کار را می کنند). فضا خوشبختانه جوری است که طرح این موضوعات، در دانشگاه ها، ما روز دانشجو را گذارندیم هفته پیش و فکر می کنم بیش از ۳۶۰ دانشگاه برنامه روزدانشجو را به صورت آزاد و باز با طرح دیدگاه ها و نقد، حتی نقدهای خیلی تند علیه شخص آقای رئیس جمهور برگزار کردند. آقای رئیس جمهور با صبوری و تحمل شنیدند و پاسخ دادند. این اتفاق خیلی مهمی است. خیلی از مسئولین و خیلی از ما حضور پیدا کردیم، پرسش و پاسخهای خیلی جدی بود. این فضا خیلی می تواند به سالم شدن فضای عمومی کمک کند.

محسن صالحی، یورونیوز: آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، آقای روحانی، رئیس جمهور ایران رقیب جدی خواهند داشت؟

معصومه ابتکار: امیدوارم که اول یک انتخابات آزاد و سالم و با نمایندگی تمامی گروه ها و طیف های که به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارند برگزار شود. خیلی مهم است که انتخابات قانونمند باشد، خیلی مهم است که مردم مشارکت داشته باشند، مهم است که مردم بدانند حضورشان تعیین کننده است و می توانند در نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد. فکر می کنم مردم این (مسئله) را دیدند و این مهمترین عنصر است. یعنی در انتخابات مردم مشاهده کردند که رای شان می تواند موثر باشد. یک کم زود است بخواهیم پیش بینی کنیم که آرایش و نوع قرار گرفتن کاندیداها در کنار هم چگونه خواهد بود. ولی آنچه که اکثر جریانات طرفدار اعتدال و اصلاحات در ایران مطرح کردند این است که تقریبا اجماعی است که جناب آقای دکتر روحانی کماکان کاندیدای اصلی برای این جریان خواهد بود و ائتلافی که سال ۹۲ منجر به انتخاب آقای روحانی شد، کماکان با قوت این ائتلاف ادامه دارد و انشالله در انتخابات سال ۹۶ تاثیرگذار خواهد بود.

آگهی

محسن صالحی، یورونیوز: آقایان مهدی کروبی و میر حسین موسوی و همچنین خانم زهرا رهنورد، رهبران جنبش سبز ایران، حدود شش سال است که بدون هیچ محاکمه ای در حصر خانگی هستند. یکی از وعدهای انتخاباتی آقای روحانی رفع حصر این افراد بود. چرا تاکنون این اتفاق روی نداده است؟

معصومه ابتکار: آقای دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهور در یک محدوده ای از اختیارات می توانند فعالیت کنند. در ارتباط با این موضوع ایشان تلاشهای بسیار زیادی را انجام دادند که به هر حال در بعضی از زمینه ها منجر به بهبود شرایط هم شد. اما اینکه این اختیارات به چه شکلی توزیع شده و تعریف شده، بخصوص در حوزه قضایی، قطعا همه این مسائل در محدوده و چارچوب اختیارات رئیس جمهور قرار نمی گیرد. اما اینکه تلاش صورت بگیرد تا شرایط بهتر شود و همینطور شرایط عمومی جامعه از جهت فعالیت سیاسی، فعالین سیاسی. آقای دکتر روحانی خیلی روی این موضوع با جدیت طی ۳ سال گذشته تلاش کردند، فعالیت کردند و می توانیم بگویم به طور نسبی فضای عمومی جامعه رو به بهبود بوده است. گرچه کشور ما و جامعه ما هم مثل جوامع دیگر در دنیا فراز و نشیب ها و قطب بندی ها خاص خودش را دارد.

محسن صالحی، یورونیوز: آقای روحانی موقعی که این وعده را دادند با ساختار حقیقی و حقوقی جامعه ایران به خوبی آشنا بودند، خودشون گفتند حقوقدان هستند، یعنی با زیر و بم قانون آشنا بودند و با توجه به این شرایط وعده رفع حصر را دادند.

معصومه ابتکار: رئیس جمهور قطعا هم شرایط را می داند و هم می داند که با تاثیرگذاری و تلاش و رایزنی می تواند شرایط را یک مقداری رو به بهود ببرد و واقعا هم این تلاشها و رایزنی ها بوده است. ما در داخل ایران نیازمند یک گفتمان فعال در عرصه سیاسی هستیم. تلاش دولت اعتدال برای برقراری این گفتمان داخلی بوده است، برای اینکه همه طیف ها، همه جناح ها بر سر آن چیزی که مصالح ایران هست بتوانند در کنار هم قرار بگیرند. آقای رئیس جمهور تلاش خودش را کرده، لزوما اینکه در همه زمینه های که وعده دادند بتوانند به نتیجه برسند و موفق باشند خوب این بر می گردد به الزامات و شرایط.

محسن صالحی، یورونیوز: آیا شما به عنوان معاون رئیس جمهور ایران چشم اندازی برای رفع حصر می بینید؟

آگهی

معصومه ابتکار: من چشم انداز آینده سیاسی ایران را در اشکال مختلف رو به بهبود می بینم. فکر می کنم آن گفتمان، گفتمان مهمی است. این که مردم ما بتوانیم به صورت قانونمند در انتخابات و تحولات سیاسی ایران حضور داشته باشند. آگاهی مردم ارتقا پیدا کند. این مسئله قطعا می تواند به بهبود شرایط عمومی سیاسی کشور و (رفع) مشکلاتی که از این دست وجود دارد منتهی بشود.

محسن صالحی، یورونیوز: خانم دکتر ابتکار، معاون رئیس جمهور ایران، از شما تشکر می کنم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت زندگی به حاشیه زاینده رود

گفتگوی بورل و امیرعبداللهیان در آستانه سفر گروسی؛ رئیس دیپلماسی اروپا به وزیر خارجه ایران چه گفت؟

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است