روسای جمهوری ترکیه و روسیه: با این ترور قصد تحریک ما را دارند

روسای جمهوری ترکیه و روسیه: با این ترور قصد تحریک ما را دارند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات دو کشور اعلام کرده اند علیرغم این حادثه، نشست سه کشور ایران، روسیه و ترکیه که قرار بود در مورد بحران سوریه در مسکو برگزار شود به قوت خود باقی است.

آگهی

روسای جمهوری ترکیه و روسیه در نخستین واکنش به ترور آندری کارلوف، سفیر مسکو در آنکارا توسط یک پلیس ترک آن را یک اقدام برای تحریک مسکو و آنکارا دانسته اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که در پی قتل سفیر خود در آنکارا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تلفنی گفت و گو کرده بود، در این باره گفت: «بدون شک این جنایت به منظور تحریک دو کشور و هدف قرار دادن روابط میان روسیه و آنکارا و همچنین تخریب روند صلح در سوریه با همکاری فعال میان روسیه، ترکیه، ایران و دیگر کشورهای علاقمند به حل بحران در این کشور صورت گرفته است. جنگ علیه تروریسم و این گروههای راهزن تنها پاسخ به اینگونه اقدامات است.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز پس از گفت و گوی تلفنی با همتای روسی خود گفت: «پس از این حادثه و در جریان صحبتم با آقای پوتین، هر دوی ما بر این موضوع که این اقدام یک تحریک است، موافق بودیم. مقامات روسیه می گویند دقیق تر خواهد بود اگر آنها به تحقیقات در این زمینه ملحق بشوند و ما نیز اعلام کرده ایم که هیچ مشکلی از طرف دولت ترکیه برای همکاری در این تحقیقات وجود ندارد.»

مقامات دو کشور اعلام کرده اند علیرغم این حادثه، نشست سه کشور ایران، روسیه و ترکیه که قرار بود در مورد بحران سوریه در مسکو برگزار شود به قوت خود باقی است. رهبران بسیاری از کشورها از جمله فرانسه، آمریکا، سوریه، ایران و همچنین سازمان ملل ترور سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرده اند.

پلیس ترکیه ضمن دستگیری خواهر و مادر ضارب، از احتمال ارتباط این پلیس با جنبش گولن سخن گفته اما این امر از سوی فتح الله گولن تکذیب شده است. برخی از رسانه های ترکیه نیز از ارتباط این پلیس ۲۲ ساله که در هنگام ترور سفیر روسیه شعارهایی مبنی بر انتقام برای حلب سرداده است، با گروه جبهه النصره، شاخۀ القاعده در سوریه سخن گفته اند.

The man who fatally shot Russia's ambassador to Turkey is seen on video saying, “Don't forget Syria!” https://t.co/wrQ6ogDcPk

— The New York Times (@nytimes) 19 décembre 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر روسیه در آنکارا در پی سوء قصد کشته شد

پس از روس‌ها و اوکراینی‌ها؛ ایرانیان سال گذشته میلادی بیشترین مجوز اقامت در ترکیه را دریافت کردند

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا