Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دو ایرانی متهم به تروریسم از کنیا اخراج و وارد تهران شدند

دو ایرانی متهم به تروریسم از کنیا اخراج و وارد تهران شدند
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دادگاهی در کنیا روز چهارشنبه ۲۵ آذر ماه حکم اخراج دو شهروند ایرانی را که در این کشور به اتهام «اقدام برای انجام عملیات تروریستی» بازداشت شده بودند صادر کرد. این دو ایرانی روز پنجشنبه با همراهی یک مقام ارشد وزارت خارجه ایران وارد تهران شدند.

مقام‌های قضایی کنیا روز ۱۱ آذر ماه از دستگیری دو شهروند ایرانی به نام‌های نصرالله ابراهیمی و عبدالحسین قلی صفایی خبر داده و گفته بودند که این دو ایرانی به همراه راننده محلی خودروی متعلق به سفارت ایران درحالی که در نایروبی مشغول فیلمبرداری از سفارت اسرائیل بودند بازداشت شدند. مقام‌های کنیا در آن زمان این افراد را به «اقدام برای انجام عملیات تروریستی» متهم کردند.

دو وکیل ایرانی بازداشت شده در #کنیا وارد ایران شدند/این دو وکیل از سوی خانواده دو زندانی ایرانی به این کشور سفر کرده بودند که بازداشت شدند pic.twitter.com/iwCM2O3sE8

— خبرگزاری فارس (@FarsNews_Agency) December 15, 2016

نصرالله ابراهیمی و عبدالحسین قلی صفایی روز پنج‌شنبه ۲۵ آذر با همراهی حسن قشقاوی، معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور وارد تهران شدند. خبرگزاری‌های ایران اعلام کردند که آقای حسن قشقاوی و یک هیئت ایرانی برای پیگیری وضعیت این دو شهروند ایرانی بازداشت‌شده به نایروبی سفر کرده بودند. براساس این گزارش هیئت ایرانی در این رابطه مذاکراتی با مقامات کنیا از جمله با امینه محمد وزیر خارجه این کشور داشته است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه ۱۲ آذر ماه در این رابطه گفته بود: «دکتر عبدالحسین صفایی و دکتر سید نصرالله ابراهیمی از وکلای رسمی دادگستری و اساتید دانشگاه که از سوی خانواده دو زندانی ایرانی در کنیا به منظور پیگیری و مشاوره حقوقی زندانیان مذکور به نایروبی رفته‌اند، روز سه شنبه در بازگشت از دیدار با زندانیان، با بروز یک سوء تفاهم، از سوی پلیس مورد سئوال قرار گرفتند که با پیگیری‌های به‌عمل آمده و رفع سوءتفاهم آزاد شدند؛ اما متاسفانه سوء‌استفاده و ورود برخی طرف‌های ثالث به این موضوع، منجر به بازداشت مجدد این دو وکیل مزبور از سوی پلیس کنیا در روز پنجشنبه گردید.»

#ایران خواستار آزادی فوری دو شهروند بازداشت شده در #کنیا شد https://t.co/tGM2Uy3tiopic.twitter.com/WD2pvkmkVf

— euronews فارسی (@euronews_pe) December 2, 2016

دولت کنیا در سال‌های گذشته شماری از اتباع خود و شهروندان ایرانی را به اتهام تلاش برای ارتکاب عملیات تروریستی و یا قاچاق اسلحه به این کشور بازداشت کرده است. این کشور که یکی از متحدان اصلی اسرائیل در قاره آفریقا به شمار می‌رود در سال ۲۰۱۳ احمد ابوالفتحی محمد و سید منصور موسوی، دو شهروند ایرانی را به اتهام مخفی کردن پانزده کیلوگرم مواد منفجره و تلاش برای حمله به اهدافی در این کشور به حبس ابد محکوم کرد؛ حکمی که در دادگاه تجدید نظر به ۱۵ سال حبس کاهش یافت. همچنین پلیس کنیا سال گذشته دو تن از اتباع کشور خود را به اتهام عضویت در یک گروه ایرانی و تلاش برای اجرای حملاتی در خاک کنیا بازداشت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند