نماینده سازمان ملل تشکیل دولت جدید توسط حوثی ها را به زیان صلح خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نماینده سازمان ملل تشکیل دولت جدید توسط حوثی ها را به زیان صلح خواند

اسماعیل ولد الشیخ احمد، نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن، تشکیل «دولت نجات ملی» در صنعا، پایتخت، توسط حوثی ها و حزب وابسته به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق را به زیان تلاش هایی خواند که هدفش صلح و پایان دادن به درگیری هاست.

Masoud Imani Kalesar

در جلسه فوق العاده شورای عالی سیاسی در روز سه شنبه در شهر صنعا، «عبدالعزیز بن حبتور» بعنوان نخست وزیر دولت نجات ملی رای اعتماد گرفت. کابینه آقای بن حبتور از سه معاون نخست وزیر، ۳۰ وزیر و هشت وزیر مشاور تشکیل شده است. سه نفر از اعضای کابینه زن هستند.

یکی از ساکنان صنعا تشکیل دولت در شمال یمن را «ضروری» خواند و گفت:«ما باید مقاومت کنیم، ما دو سال صبورانه مقاومت کرده ایم. دولت باید تشکیل می شد و یمن به یُمن مردان تحصیل کرده و دانش آموخته که مصالح و نیازهای مردم را می فهمند، کشوری غنی است.»

اعلام تشکیل دولت جدید مستقل در صنعا، بدنبال ورود عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مورد حمایت و ساکن عربستان به بندر عدن در جنوب یمن صورت می گیرد.

جنگنده های ائتلافی که رهبری آن با عربستان سعودی است از حدود دو سال پیش هزاران بار به صنعا و مواضع حوثی ها حمله کرده اند که جان غیرنظامیان را نیز ستانده است..

جنگ داخلی در یمن تا به امروز بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته است و باعث بحران انسانی در ابعاد وسیع شده است.