مارتین شولتز؛ سیاستمداری دوستدار اروپا

مارتین شولتز؛ سیاستمداری دوستدار اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آقای شولتز گفته است وداع با ریاست پارلمان برای او کار آسانی نبوده است. او وعده داده تا نبردش را برای اتحادیه اروپا از درون ساختار سیاسی آلمان دنبال کند.

آگهی

مارتین شولتز یکی از چهره های شناخته شده پارلمان اروپاست. وی متولد سال ۱۹۵۵ در نزدیکی شهر آخن در آلمان است. در جوانی یک فوتبالیست بود ولی به دلیل آسیب دیدگی از ورزش کناره گیری و با پیوستن به حزب سوسیال دموکرات آلمان خود را وقف فعالیتهای سیاسی کرد.

در سال ۲۰۱۲ با کسب اکثریت آراء به ریاست پارلمان اروپا رسید. از آن پس وی همواره تلاش کرد تا ارزش پارلمان را به عنوان تنها نهادی که اعضایش با رای مستقیم شهروندان انتخاب می شوند یادآور شود.

صراحت لهجه وی در بیان اندیشه اش گاه واکنشهای تندی را در بر داشته است. در سال ۲۰۱۰ گودفری بلوم، نماینده حزب یوکیپ (حزب مخالف اروپای واحد) در پارلمان او را فاشیست خوانده بود.

او که طرفدار همراه کردن سیاستهای ریاضت اقتصادی با رشد اقتصادی و کار آفرینی بود، در سال ۲۰۱۴ خطراتی که اتحادیه اروپا را تهدید می کرد گوشزد کرده بود: «در ثروتمندترین قاره جهان، عدالت برقرار نیست. ثروتها بین کشورها و افراد عادلانه تقسیم نشده اند. صاحبان منفعت میلیاردها یورو درآمد دارند و مالیات نمی پردازند. با اینحال زمانی که خسارت می بینند و درآمد خود را از دست می دهند، جبران این ضرر به گردن مالیات دهندگان می افتد.»

در سال ۲۰۱۴، گروه سوسیالیستهای پارلمان اروپا شامل ۳۲ حزب سوسیالیست در سراسر اتحادیه مارتین شولتز را به عنوان نامزد ریاست کمیسیون اروپا برگزید.

گرچه وی بر کرسی ریاست کمیسیون اروپا تکیه نزد، ولی توانست برای بار دوم عهده دار ریاست پارلمان اروپا شود، نهادی که او از آن با نام «قلب دموکراسی اروپایی» یاد می کرد.

در هنگام ریاست او، اتحادیه اروپا با بحرانهای گوناگونی دست و پنجه نرم کرد. بحران پناهجویان به یکی از جدی ترین چالشهای پیش روی اتحادیه بدل شد.

آقای شولتز در واکنش به این بحران تازه در ماههای آغازین سال ۲۰۱۶ گفت: «یک میلیون پناهجو در میان ۵۰۸ میلیون نفر از ساکنان ۲۸ کشور عضو تقسیم شدند. مشکل از هنگامی آغاز می شود که اکثریت کشورهای عضو خود را در قبال بحران پناهجویان مسئول نمی دانند.»

پیشنهاد برگزاری همه پرسی از سوی دیوید کامرون مبنی بر خروج بریتانیا از اتحادیه، اروپا را بار دیگر در برابر چالشی تازه قرار داد.

رییس پارلمان اروپا در بیست و هشتم ژوئن سال ۲۰۱۶ و چند روز پس از اعلام نتایج این همه پرسی گفت: «هیچکس تجربه خروج از اتحادیه را ندارد. بند ۵۰ هرگز به اجرا گذاشته نشده است. اندیشمندانه است که بدون سستی و با رعایت اعتماد و احترام دو سویه برای پیشبرد برنامه تلاش کنیم.»

او که به شناخت بحرانها باور دارد در همان زمان به خطری که اتحادیه اروپا را تهدید می کند اشاره کرده بود.

وی در برنامه گفتگوی جهانی یورونیوز گفته بود: «کسانیکه بر طبل پایان اروپا می کوبند و خواهان دوباره ملی ساختن هستند با امنیت و آینده نسلهای آتی بازی می کنند.» آقای شولتز گفته است وداع با ریاست پارلمان برای او کار آسانی نبوده است. او وعده داده تا نبردش را برای اتحادیه اروپا از درون ساختار سیاسی آلمان دنبال کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس بعدی پارلمان اروپا چه کسی خواهد بود؟

مارتین شولتس از مقام ریاست پارلمان اروپا کنار می رود

پوپولیست‌های «ضد اروپایی» در مسیر دستیابی به دستاوردهای بزرگ در انتخابات اتحادیه اروپا هستند