اعلام تاریخ امضای توافق جدید صلح میان دولت کلمبیا و گروه فارک

اعلام تاریخ امضای توافق جدید صلح میان دولت کلمبیا و گروه فارک
نگارش از Euronews

خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا از امضای نهایی توافق صلح با گروه فارک در روز پنجشنبه و فرستادن آن به پارلمان این کشور خبر داد.

خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا از امضای نهایی توافق صلح با گروه فارک در روز پنجشنبه و فرستادن آن به پارلمان این کشور خبر داد. این توافق حاصل مذاکرات مجدد روز دوازدهم نوامبر برای اعمال تغییرات لازم در جهت کسب رضایت مخالفان است.

رئیس جمهور کلمبیا در مورد این مورد گفت: «این پیمان به محض امضا برای تائید و اجرا به پارلمان می رود.این کار باید توسط پارلمان صورت پذیرد. جایی که تمام قوانین کشور تصویب می شود و انواع دیدگاه ها در آن موجود است.»

موافقتنامه قبلی که در ماه سپتامبر و پس از نزدیک به چهار سال مذاکره میان دولت کلمبیا و رهبران گروه فارک به امضا رسید نیز در پارلمان تصویب شده بود، اما در همه پرسی روز دوم اکتبر، مردم این کشور به این توافق صلح پاسخ نه دادند.

آلوارو اوریبه، رئیس جمهوری سابق کلمبیا که از مخالفین سرسخت این توافق صلح می گوید: «نکته بسیار جدی این بود که دولت به مصونیت از مجازات برای قاچاق مواد مخدر و انسان تن نمی داد.»

در این سند توافق ۳۱۰ صفحه ای، تغییراتی نسبت به توافق اولیه اعمال شد. از جمله روشن سازی حقوق مالکیت اعضای این گروه و نحوه مجازات شورشیان فارک بخاطر جرائمی که در این سالها مرتکب شده اند.

آقای اوریبه که محبوبیت فراوانی در کلمبیا دارد، تغییرات اعمال شده در موافقتنامه جدید را بی تاثیر و ظاهری می داند و معتقد است که این توافق نیز باید به همه پرسی گذاشته شود.

بیش از نیم قرن جنگ داخلی میان دولت کلمبیا و گروه شورشیان فارک، شاخه نظامی حزب کمونیست این کشور که از سال ۱۹۸۰ از این حزب جدا شد، با نهایی شدن توافق صلح به پایان خواهد رسید.

طی نیم قرن گذشته در جریان جنگ های داخلی کلمبیا بیش از ۲۵۰ هزار نفر کشته و نزدیک به پنجاه هزار نفر مفقود شده اند. خوزه مانوئل سانتوس – که بخاطر تلاش در زمینه این توافق موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد- امیدوار است که با اجرایی شدن این توافق، دوران رنج و سختی مردم کلمبیا پایان یابد.

مطالب مرتبط