Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بانک جهانی نسبت به گسترش عوام گرایی هشدار داد

بانک جهانی نسبت به گسترش عوام گرایی هشدار داد
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بانک جهانی در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کرد بحران پناهجویان، اوضاع بد اقتصادی و برکسیت را عوامل گسترش عوام گرایی یا همان «پوپولیسم» در جوامع معرفی کرده است.

آگهی

بانک جهانی در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کرد بحران پناهجویان، اوضاع بد اقتصادی و برکسیت را عوامل گسترش عوام گرایی یا همان «پوپولیسم» در جوامع معرفی کرده است.

در گزارش این نهاد آمده این عوامل در بلند مدت موانع بزرگی برسر راه رشد اقتصادی بویژه در اتحادیه اروپا و آسیا هستند.

همچنین در گزارش بانک جهانی به عدم افزایش حقوق و دستمزدها و گسترش نابرابری های اجتماعی نیز اشاره شده است.

بانک جهانی اعتقاد دارد ادامه داشتن مشکلات و معضلات اقتصادی در جوامع موجب می شود اعتماد مردم نسبت به احزاب سنتی سلب شود. بدین ترتیب گرایشها به سمت احزاب تندرو و پوپولیست افزایش خواهد یافت.

گفتگوی یورونیوز با اقتصاددان ارشد بانک جهانی

درباره تاثیرات گسترش عوام گرایی در اروپا و آسیای مرکزی یورونیوز با هانس تیمر، اقتصاددان ارشد بانک جهانی گفتگو کرده است.

یورونیوز: با گسترش عوام گرایی در دنیا وارد دوران تردید می شویم. گزارش شما از تبعات منفی اقتصادی در بلند مدت خبر می دهد. به چه دلیل؟

هانس تیمر: «هراسی که در نتیجه انتخابات مبنی بر پیروزی احزاب عوام گرا می بینیم، منشاء آنرا باید در آشفتگی در بازار کار و عدم امنیت شغلی جستو کرد. خطر جایی است که مردم راه حلی برای مشکلات خود ندارند. تغییرات زیادی ناشی از عواملی چون جهانی شدن و تبعات آن مثل تکنولوژی نوین وجود دارد که بسیاری برای درک آن مشکل دارند. احتمالا جوامع به یک قرارداد اجتماعی جدید نیاز دارند. به رویکردی نوین برای تعامل با بازار جدید کار نیازمند هستند.»

یورونیوز: اگر همانطور که در گزارش شما آمده عدم امنیت شغلی به گسترش عوام گرایی می انجامد، دولتها برای مقابله با این روند چه سیاستی را باید اتخاذ کنند؟

هانس تیمر: «هنگامی که از عدم امنیت شغلی صحبت می کنیم این به معنای آنست که قراردادهای جدید کاری نیمه وقت و موقتی گسترش یافته و تعداد قراردادهای تمام وقت و ثابت بیش از پیش کاهش یافته است. کاری که دولتها می توانند بکنند اینست که به مردم کمک کنند تا خود را با این روند وفق دهند. این به معنای آنست که سیستمهای تامین اجتماعی که تا پیش از این به شرکتهای بزرگ وابستگی داشتند اکنون باید قابل دسترس تر باشند و گسترش بیشتری پیدا کنند.»

یورونیوز: چگونه اروپا و آسیا از این جنبش عوام گرایی و سیاستهای حمایت گرایی ناشی از آن متاثر خواهند شد؟

هانس تیمر: «تجربه نشان داده حمایت گرایی مانعی برای رشد اقتصادی است. همچنین ظرفیت برای تطبیق با شرایط جدید را نیز محدود می کند. بنابراین هیچگاه پاسخ مناسبی محسوب نمی شود. برکسیت مثال خوبی است. اتفاقی که اکنون در حال رخ دادن است اینست که بخت کمی وجود دارد تا بتوان مشکلات کارکنان بیکار شده بخش صنعت را حل کرد. استراتژی که می توان در دستور کار قرار داد اینست که تلاشها باید برروی وفق دادن مردم با شکل و فرم جدید کارها معطوف شود. با بستن مرزها هیچ مشکلی حل نخواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جدید بانک جهانی کیست؟

شهادت مایکل کوهن در پرونده حق‌السکوت؛ تیم حقوقی ترامپ وکیل سابق را به «انتقام‌جویی» متهم کرد

ترامپ انتخاب نیکی هیلی را به عنوان نامزد معاون رئيس جمهور رد کرد