Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نشست ناتو در استانبول، زیر سایه بحران پناهندگی افسران ترکیه ای

نشست ناتو در استانبول، زیر سایه بحران پناهندگی افسران ترکیه ای
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر استانبول ترکیه در حالی میزبان نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است که تنشها بین ترکیه و کشورهای اروپایی عضو این پیمان بالا گرفته است.

آگهی

شهر استانبول ترکیه در حالی میزبان نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است که تنشها بین ترکیه و کشورهای اروپایی عضو این پیمان بالا گرفته است.

ناتو از سوی دیگر نگران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکاست. آقای ترامپ در طول مبارزه های انتخاباتی خود بارها از عملکرد ناتو انتقاد کرده بود و وعده داده بود که در نحوه مشارکت آمریکا در این پیمان تجدیدنظر خواهد کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو از کشورهای عضو این پیمان خواست که با عضویت مونته نگرو موافقت کنند. آقای استولتنبرگ گفت: «پارلمان کشورها درباره عضویت اعضای جدید در ناتو تصمیم می گیرند. ما در حال گسترش ناتو با اعضای جدیدی مثل مونته نگرو هستیم. من از همه پارلمانها و دولتهایی که هنوز با عضویت مونته نگرو موافقت نکرده اند می خواهم که با آن موافقت کنند.»

رئیس جمهوری ترکیه میزبان این نشست درباره پناهنده شدن شماری از نظامیان ترکیه ای به کشورهای اروپایی، به متحدان ترکیه در ناتو هشدار داد. آقای اردوغان پیش تر این افراد را «تروریست» خوانده بود و از کشورهای اروپایی خواسته بود که آنها را به ترکیه تحویل دهند.

رجب طیب اردوغان گفت: «ترکیه به عنوان کشوری که قربانی تروریسم است نمی تواند این مساله را تحمل کند که اعضای پ کا کا (حزب کارگران کردستان ترکیه) براحتی در کشورهای اروپای سفر می کنند و می توانند در پارلمان اروپا رفت و آمد کنند و تصویر رهبر پ کا کا را در دست بگیرند.»

چند نفر از افسران ارتش ترکیه به کشورهای اروپایی که در آنها در حال انجام ماموریت بودند پناهنده شده اند. آنها دلیل این اقدام را نگرانی از بازداشت توسط نیروهای امنیتی ترکیه در پی کودتای نافرجام چهار ماه قبل عنوان کرده اند.

در پی کودتای نافرجام ترکیه در ماه ژوئیه که پس از چند ساعت شکست خورد، هزاران نفر از نیروهای نظامی، کارمندان دولت و خبرنگاران بازداشت شدند. شمار این بازداشتها به حدی زیاد بوده است که وزیر دادگستری این کشور گفته است که ممکن است به دادگاههای جدیدی برای محاکمه این افراد نیاز باشد.

در جریان درگیریهای مرتبط با این کودتا حدود ۲۵۰ نفر کشته شدند و ۲۰۰۰ نفر مجروح شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با دبیرکل ناتو درباره ریاست جمهوری دونالد ترامپ

ترکیه یک کلیسای دیگر از دوران بیزانس را به‌عنوان مسجد افتتاح کرد

اردوغان: توقف تجارت با اسرائیل با هدف اعمال فشار برای برقراری آتش‌بس در غزه انجام شد