Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گرامیداشت یاد قربانیان کشتار ووکوار در کرواسی

گرامیداشت یاد قربانیان کشتار ووکوار در کرواسی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گروهی از مردم زاگرب، پایتخت کرواسی پنجشنبه شب با روشن کردن شمع یاد قربانیان کشتار ووکوار در این کشور را گرامی داشتند.

آگهی

گروهی از مردم زاگرب، پایتخت کرواسی پنجشنبه شب با روشن کردن شمع یاد قربانیان کشتار ووکوار در این کشور را گرامی داشتند.

شهر ووکوار در سال ۱۹۹۱ میلادی به مدت ۸۷ روز تحت محاصره ارتش مردمی یوگسلاوی سابق بود و در آن مدت ۱۶۲۴ نفر از جمله ۱۲ کودک در این شهر کشته شدند.

مردم کرواسی هر سال در روز ۱۸ نوامبر (۲۸ آبان) یاد قربانیان کشتار ووکوار را گرامی می دارند. به همین مناسب هیات دولت کرواسی روز پنجشنبه در اقدامی نمادین جلسه خود را در این شهر برگزار کرد.

با این حال خانواده قربانیان و وکلای آنها از روند رسیدگی به پرونده کشتار ووکوار ناراضی هستند.

زوران سانگوت، وکیل انجمن بازماندگان کشتار ووکوار در عرض ۱۰ سال گذشته به جمع آوری شواهدی از جنایات رخ داده در اردوگاه های تحت کنترل نیروهای صرب پرداخته است. او می گوید: «در ماه ژوئیه با معاون دادستان جنایات جنگی در بلگراد گفتگو می کردیم و او به طور علنی اظهار داشت که تا امروز هیچ کاری صورت نگرفته است، حتی یک قدم هم برای تحقیق برداشته نشده است. سیاستمداران تا زمان ملاقاتی که داشتیم، اجازه هیچ گونه اقدامی را در ارتباط با اتهامات جنایی نداده اند.»

طی ۲۵ سال گذشته دادستانی کرواسی علیه ۱۲۰۳ نفر در ارتباط با جنایات رخ داده در ووکوار تحقیق جنایی کرده است که از این تعداد ۱۸۱ نفر محکوم شده اند و رسیدگی به بسیاری از پرونده ها همچنان ادامه دارد.

ایگور گاوریچ، رئیس شورای شهر ووکوار می گوید: «قابل پذیرش نیست که مهاجمان همچنان آزادانه در شهر راه بروند و مدافعان کروات ما در مرز دستگیر شوند و نتوانند در کشور خودشان آزادانه زندگی کنند.»

نبرد ووکوار با پیروزی ارتش مردمی یوگسلاوی سابق و شبه نظامیان صرب پایان یافت. کنترل این شهر که در شرق کرواسی واقع شده است تا سال ۱۹۹۸ در اختیار نیروهای صرب بود. با وجود تلاشها برای بازسازی ووکوار اما اکنون تنها نیمی از جمعیت دوران پیش از جنگ در آن ساکن هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال گرم و ویژه از رهبر چین در صربستان

شی جین پینگ در ۲۵امین سالگرد بمباران سفارت چین در صربستان؛ بلگراد و پکن ۲۹ توافقنامه امضا می‌کنند

میلیاردر اماراتی برای همکاری با داماد ترامپ در پروژه‌ای در صربستان، املاک خود در بلاروس را می‌فروشد