اروپا طرح تقویت تدابیر دفاعی و امنیتی را تصویب کرد

اروپا طرح تقویت تدابیر دفاعی و امنیتی را تصویب کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اتحادیۀ اروپا روز دوشنبه و در جریان نشست مشترک وزرای خارجه و دفاع کشورهای عضو این اتحادیه، طرحی را به منظور تقویت سیستم دفاعی اروپا تصویب کرد.

آگهی

اتحادیۀ اروپا روز دوشنبه و در جریان نشست مشترک وزرای خارجه و دفاع کشورهای عضو این اتحادیه، طرحی را به منظور تقویت سیستم دفاعی اروپا تصویب کرد. این دومین نشست وزرای اتحادیۀ اروپا در بروکسل از زمان انتخاب شدن دونالد ترامپ بعنوان رئیس جمهور جدید آمریکاست.

طرح تقویت تدابیر امنیتی و دفاعی به نوعی واکنش این اتحادیه به نگرانی از تغییر سیاست دولت آیندۀ آمریکا در مقابل ناتو و کشورهای عضو این پیمان نظامی محسوب می شود. دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود بارها تاکید کرده بود که در صورت رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا عضویت این کشور در ناتو را بازنگری می کند و یا شرایطی را برای ادامۀ این همکاری ها تعیین خواهد کرد.

در این طرح همچنین ماموریت هایی برای دفاع از صلح در خارج از مرزهای اروپا و تحت نظر این اتحادیه در نظر گرفته شده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا که برگزار کنندۀ این نشست بود، در این رابطه می گوید: «این طرح به معنای ایجاد یک فرماندهی جدید توسط اتحادیۀ اروپا نیست. این طرح همچنین بدنبال دفاع از اراضی قرار گرفته در اتحادیۀ اروپا نیست، برای این منظور ما ناتو را داریم. کشورهایی هم که عضو ناتو نیستند مهارت های لازم را برای دفاع از خود دارند. این طرح یک رقابت نیست و ما هم به دنبال نسخه برداری از ناتو نیستیم.»

تشکیل یک فرماندهی عملیاتی برای استقلال اتحادیۀ اروپا در جهت تقویت تدابیر امنیتی و دفاعی اروپایی در بروکسل از مدتها پیش مورد بحث بود و در ماه سپتامبر، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه اظهار امیدواری کرده بود این فرماندهی برای اقدامات متحد و دفاع از اعضای این اتحادیه از فصل نخست سال آیندۀ میلادی اجرایی شود.

یک روز قبل نیز وزاری خارجۀ اتحادیۀ اروپا در یک نشست فوق العاده گردهم آمده بودند تا در مورد سیاست ها و روابط این اتحادیه با دولت آیندۀ آمریکا گفت و گو کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایران بر ادامه اجرای طرح مقابله با بی‌حجابی با موافقت سه قوه تاکید کرد

وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره گسترش دامنه تحریم‌های ایران به توافق رسیدند

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است