واکنش دو شهروند فرانسوی به نمایش فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی

واکنش دو شهروند فرانسوی به نمایش فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیلم سینمایی فروشنده ساخته اصغر فرهادی که از روز چهارشنبه ۱۹ آبان در فرانسه به نمایش همگانی درآمده، واکنش‌های گوناگونی را نزد مخاطبان این چهره‌ی جهانی هنر ایران در فرانسه برانگیخته است.

آگهی

تبلیغات این فیلم از چند روز پیش از نمایش همگانی در مطبوعات، سینماها و سایر اماکن عمومی شهرهای فرانسه آغاز شده بود و در روزهای اخیر نیز شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی در برنامه‌های فرهنگی خود به نقد و بررسی آن پرداختند.

اصغر فرهادی که خود در شامگاه پنج‌شنبه میهمان رادیو فرهنگ فرانسه (France Culture) بود، به پرسش‌هایی در مورد فیلمش پاسخ داد. او در پاسخ به پرسشی در مورد شخصیت‌های داستان خود گفت که برخلاف آنچه ممکن است تصور شود، خود را به شخصیت «رعنا» نزدیک‌تر می‌بیند تا «عماد». او هم‌چنین از نقش «ایجاد پرسش» به جای «پاسخ دادن به همه چیز» در فیلم‌های خود گفت.

بسیاری از فرانسوی‌هایی که برای دیدن فیلم فروشنده به سینما می‌روند، فیلم‌های قبلی این کارگردان ایرانی به ویژه جدایی نادر از سیمین را می‌شناسند. اما بسیاری از همین افراد پس از دیدن فروشنده می‌گویند که از این فیلم هم «غافلگیر» شده‌اند.

تجربه طولانی نمایش فیلم‌های ایرانی در سینماهای فرانسه نشان می‌دهد که مخاطبان این فیلم‌ها بیشتر از میان دوستداران سینمای اندیشه هستند تا سینمای گیشه. شاید به همین دلیل هم باشد که فروشنده در مقایسه با سایر فیلم‌های در حال نمایش در فرانسه هنوز جزو پرفروش‌ها به حساب نمی‌آید و طبعا به پای فیلم‌های اکشن پرفروش نمی‌رسد. در عین حال وبسایت الوسینه (Allô Ciné) در روزهای اخیر این فیلم را در رده‌های هفتم تا یازدهم فیلم‌های مورد پسند مخاطبان جای داده است.

فیلم فروشنده که عنوان آن در زبان فرانسوی به مشتری تغییر یافته، داستان زوج جوانی است که به دلیل خطر فروریختن ساختمان محل سکونت‌شان، موقتا به آپارتمان دیگری کوچ می‌کنند و در آنجا یک رویداد ناخوشایند و نامنتظر روال زندگی آنها را به هم ریخته و متزلزل می‌کند.

گفتگو با نادین و ونسان، دو نفر از تماشاگران

شنبه ۱۲ نوامبر ۲۰۱۶، در خروجی سینما ویکتور هوگو در بزانسون، شرق فرانسه.

پرسش از نادین: نظرتان در مورد فیلمی که دیدید چیست؟

نادین: «من از دیدن این فیلم و واکنش پرسوناژهای آن کمی غافلگیر شدم. انتظار چنین چیزی را نداشتم. این حسی است که من درباره این فیلم دارم. ولی فیلم خوبی بود، یعنی … این که ببینم زندگی در ایران چگونه است، برایم غافلگیرکننده بود. خیلی خاص است. واکنش شخصیت‌های فیلم هم مرا غافلگیر کرد، به ویژه شخصیت آن پیرمرد که کاملا دو وجهی بود. بازیگر بسیار خوبی هم بود.»

انتظار واکنش دیگری را (از طرف بازیگران) داشتید؟

نادین: «بله، به خصوص زن.»

آگهی

چه واکنشی مثلا؟

نادین: «طوری می‌بود که … چطور بگویم … او همه چیز را می‌پذیرد و من تعجب کردم از این که شوهرش می‌خواهد انتقام بگیرد ولی او نه.»

پرسش از ونسان لود: شما فیلم فروشنده اصغر فرهادی را دیدید، نظرتان درباره آن چیست؟

ونسان: «ناگفته‌های موجود میان زنان و مردان مرا بسیار غافلگیر کرد. اگر فیلم آمریکایی بود، از همان اول می‌توانستم حدس بزنم که شوهر انتقام شرافتش و انتقام زنش را می‌گیرد. ولی جور دیگری شد. بسیار غافلگیر شدیم وقتی دیدیم پای چه کسی در میان بوده بدون … آخر فیلم. وقتی آدم درون فرهنگ کشوری نباشد، برایش تعجب‌آور است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است