Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شب پر تشویشِ انتخابات ایالات متحده چگونه گذشت؟

شب پر تشویشِ انتخابات ایالات متحده چگونه گذشت؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چالش برانگیزترین انتخابات تاریخ آمریکا، پس کارزاری سخت و طولانی سرانجام برگزار شد.

آگهی

چالش برانگیزترین انتخابات تاریخ آمریکا، پس کارزاری سخت و طولانی سرانجام برگزار شد. خستگی و تنش در چهره های برافروخته هواداران هر دو حزب هویدا بود.

ستاد انتخاباتی مرکزی هر دو نامزد در نیویورک واقع بود. پیش از اعلام نتایج، دموکرات ها سرشار از امید بودند. گروهی نوازنده مکزیکی تبار، در برابر برج ترامپ در خیابان پنجم برنامه اجرا می کردند. یکی از آن ها می گوید: «می خواهیم کمی هم خوش باشیم. این انتخابات برای ما بسیار ناراحت کننده بوده و بر زندگی همه ما تأثیرِ زیادی گذاشته است و حالا که دارد تمام می شود، فرصتی است که کمی هم شادی کنیم.»

اما آن سوی مرزهای ایالات متحده، در مکزیک هم آمریکایی های لاتین تبار، با جوش و خروش بسیار نتایج انتخابات را دنبال می کردند. هر زمان ترامپ در شمارش آرا پیش می افتاد، حساسیت ها هم اوج می گرفت. یکی از آمریکایی های ساکن مکزیک می گوید: «ما هم به اندازه آن هایی که در آمریکا هستند، عصبی هستیم. دوست داریم زودتر تمام شود و هیلاری پیروز شود.»

وقتی به ستاد مرکزی ترامپ خبر می رسد که او در ایالت حساس فلوریدا پیروز شده است شادی در ارودگاه هواداران او در منهتن اوج می گیرد. انتظار می رفت دموکراتها در فلوریدا برنده شوند اما چنین نشد.

اما اهمیت این انتخابات فراتر از ایالات متحده و همسایگان اوست. در سفارت آمریکا در لندن انگار شوک حاصل از برکسیت تکرار شده است. چنانکه اکثریت خاموش بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رأی داده بود حالا اکثریت خاموش ایالات متحده هم برخلاف نظرسنجی ها به ترامپ رأی داده اند.

جاش، نوازنده اهل تگزاس که ساکن بریتانیا است می گوید: «دوستان بریتانیایی ام می گفتند برکسیت ناممکن است. اما من که یک خارجی ام، حس می کردم که این اتفاق می افتد. چون احساساتم درگیر ماجرا نبود. حالا کسانی هستند که واقعا حس می کنند به حاشیه رانده شده اند و کشور و دنیایشان در حال نابودی است. قطعا همین وضع در آمریکا هم پیش می آید.»

اوضاع در فیلادلفیای پنسیلوانیا، نیز پریشان است؛ ایالتی که دموکراتها از پیروزیشان در آن مطمئن بودند. آنها کمی پیش ازاعلام نتایج نهایی، برای پذیرش شکست آماده می شوند. کریستینا سیمئونه، طرفدار دموکراتها می گوید: «نتایج فعلی، نزدیک تر از چیزی است که بیشتر مردم فکرش را می کردند. اما نتایجِ خیلی از ایالتها که انتظار پیروزی کلینتون در آنها می رود هنوز اعلام نشده. بنابراین هنوز امیدوارم نتایج عوض بشوند. اما قطعا کمی مضطرب هستم.»

اما کمی بعد همه چیز برای دموکراتها تمام می شود. سرانجام دبیر ستاد انتخاباتی کلینتون به جای او ظاهر می شود و از هواداران می خواهد به خانه بروند. حالا رویای هیلاری کلینتون و دموکراتهایی که می خواستند او نخستین رئیس جمهوری زن ایالات متحده باشد پیش از سپیده دم پایان یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش بایدن و متحدانش برای جذب رای دهندگان زن جمهوریخواه در حومه شهرها

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد