Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ، برنده ای «نامتعارف»

ترامپ، برنده ای «نامتعارف»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، میلیاردر مشهور و ستاره شوهای تلویزیونی موسوم به «رئالیتی» از مدتها پیش از شروع مبارزه انتخاباتی، به پیروزی خود باور داشت.

آگهی

دونالد ترامپ، میلیاردر مشهور و ستاره شوهای تلویزیونی موسوم به «رئالیتی» از مدتها پیش از شروع مبارزه انتخاباتی، به پیروزی خود باور داشت. این کاندیدای «بحث برانگیز» و «نامتعارف» موفق شد بدون مخالفت جدی، نامزدی خود را به کنوانسیون جمهوریخواهان تحمیل کند.

دونالد ترامپ: «من همراه شما هستم برای شما مبارزه می کنم و برای شما پیروز می شوم.»

ترامپ در حالی نامزد نهایی جمهوریخواهان شد که یکسال پیش از آن یعنی زمانی که نامزدی خود را اعلام کرد، هیچکدام از مهره های اصلی جمهوریخوان حضور او را که فاقد هر گونه تجربه سیاسی بود، جدی نگرفته بودند.

دونالد ترامپ: «من رسما وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شدم. همه با هم، بار دیگر عظمت را به کشورمان بازخواهیم گرداند.»

او با این شعار در مقابل دوربین های تلویزیونی «شکست ناپذیر» نشان داد و به راحتی رقبای درون حزبی خود را یکی پس از دیگری کنار زد. در جذب سفیدپوستان و طبقه کارگر موفق نشان داد و لاجرم، رهبران حزب جمهوریخواه هم یکی پس از دیگری از او حمایت کردند. اما سخنان آزار دهنده ترامپ علیه مسلمانان و بویژه آمریکای لاتینی ها موجب شد تا بخش عمده ای از اعضای حزب جمهوریخواه نسبت به گزینه انتخابی خود دچار تردید شوند.

دونالد ترامپ: «وقتی مکزیک، شهروندان خود را به آمریکا می فرستد… بهترین ها را نمی فرستد… آنها با خود مواد مخدر می آورند. جرم و بزه می آورند. تجاوزگرند… اینها همه از جنوب و آمریکای لاتین می آیند و به احتمال زیاد از خاورمیانه… من دیواری بلند در مرزهای جنوبی آمریکا احداث خواهم کرد و مکزیک را مجبور می کنم تا هزینه آنرا تقبل کند.»

زمانی که صحبت رقیب دمکرات پیش می آمد، دونالد ترامپ در به چالش کشاندن هیلاری کلینتون اشتباهات متعددی را مرتکب می شد؛ مسئله ای که فاصله او را در نظرسنجی ها از رقیبش بیشتر و بیشتر می کرد. همزمان دونالد ترامپ سعی در بردن توپ به زمین حریف داشت.

دونالد ترامپ در مورد سخنان چند سال پیشش در مورد زنان، سعی کرد موضوع را اینگونه توجیه کند. او گفت: «قطعا از این مسئله خشنود نیستم اما چیزی است که اتفاق افتاده. ولی اگر به ماجرای بیل کلینتون دقت کنید که خیلی بدتر است. من فقط حرف زده ام اما او عمل کرده است.»

ولی این توجیه کارساز نیفتاد و به این ترتیب دونالد ترامپ در برابر هیلاری کلینتون تهاجمی، رفته رفته حالتی تدافعی گرفت.

اما تنها چند روز مانده به انتخابات، کفه ترازو به نفع او برگشت. روز جمعه ۲۸ اکتبر بود که «اف بی آی» اعلام کرد ایمیل های جدیدی را کشف کرده که از سرور خصوصی کلینتون، در زمان مسئولیت او در وزارت خارجه ارسال شده اند. همین کافی بود تا ترامپ دوباره سوار موج شود.

او گفت: «از زمان واترگیت تا بحال چنین رسوایی ای بی سابقه است. هیلاری فردی است که اطلاعات طبقه بندی شده این مملکت را از طریق یک سرور ناایمن ایمیل کرده و امنیت ملت آمریکا را به مخاطره انداخته است.»

ترامپ به رغم اطمینان بالا به پیروزی، پرسشی درباره پذیرش نتیجه این انتخابات را این چنین پاسخ داده بود: «من نتیجه این انتخابات بزرگ و تاریخی را می پذریم تنها در صورتی که… برنده شوم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن جمهوریخواهان؛ زمان تغییر فرا رسیده است

پخش زنده: دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد

اتحاد رقبای جمهوری‌خواه در پی سوء قصد نافرجام؛ نیکی هیلی: جمهوری اسلامی در زمان ترامپ ضعیف شد