رونمایی از مجسمه «ولادیمیر کبیر» در مسکو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رونمایی از مجسمه «ولادیمیر کبیر» در مسکو

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه که روز وحدت ملی در این کشور بود، از مجسمه هفده متری و جنجال برانگیز «ولادیمیر کبیر» رونمایی کرد و مردم روسیه را به اتحاد در مقابل تهدیدات خارجی فراخواند.

ولادیمیر کبیر، فرمانروای بزرگ سرزمین «روس کیف» طی سالهای ۹۸۰ تا ۱۰۱۵ میلادی بود؛ یعنی زمانی که هنوز شهر مسکو وجود نداشت و کی یف، پایتخت روسیه بزرگ محسوب می شد.

آقای پوتین در مراسم رونمایی گفت: «امروز وظیفه ماست تا بطور مشترک در برابر تهدیدات زمانمان مقاومت کنیم، با تکیه بر احکام معنوی و سنتهای ارزشمند وحدت و پیمان. و به جلو برویم و از تداوم تاریخ هزارساله مان اطمینان پیدا کنیم.»

قرار بود این مجسمه روی تپه ای مشرف به شهر مسکو نصب شود اما شهروندان مسکو با امضای طوماری خواهان توقف این طرح شدند. زیرا اگرچه «ولادیمیر کبیر» یکی از فرمانروایانی بود که در گسترش قلمرو روسیه و ترویج مسیحیت ارتدکس در این کشور نقش مهمی داشت، اما یکی از فرمانروایان بسیار مستبد روس قدیم نیز محسوب می شد.

مجسمه «ولادیمیر کبیر» در حالی در مسکو و در نزدیکی کاخ کرملین نصب شد که مجسمه مشابهی از سال ۱۸۵۳ میلادی در کی یف پایتخت اوکراین وجود دارد.

در روز وحدت ملی، دو راهپیمایی متفاوت در شهر مسکو برگزار شد. اولین راهپیمایی توسط حامیان سیاستهای آقای پوتین و برای تاکید بر شعار وحدت ملی او برگزار شد و دومین راهپیمایی توسط صدها نفر از طرفداران احزاب راست و ملی گرای این کشور و در اعتراض به سیاستهای آقای پوتین.

آنها آقای پوتین را متهم می کردند که بخش عمده بودجه کشور را به جای هزینه کردن برای رفاه عمومی، صرف فعالیتهای نظامی کرده است.

یوری گرسکی، رهبر ملی گرایان می گوید: «برای ملی گرایان روسیه، دشمن در داخل این کشور است. یعنی بوروکراتها و نخبگان سیاسی که به لطف جنگ در سوریه و شرق اوکراین، اطراف پوتین جمع شده اند.»