ادامۀ گفتگوها در ونزوئلا؛ پارلمان محاکمۀ نمادین مادورو را به تعلیق درآورد

ادامۀ گفتگوها در ونزوئلا؛ پارلمان محاکمۀ نمادین مادورو را به تعلیق درآورد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پارلمان ونزوئلا یک روز پس از دیدار رهبران مخالفان و نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد محاکمۀ وی را به حالت تعلیق درمی آورد.

آگهی

پارلمان ونزوئلا یک روز پس از دیدار رهبران مخالفان و نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد محاکمۀ وی را به حالت تعلیق درمی آورد. قرار بود پارلمان این کشور روز سه شنبه نیکلاس مادورو را به شکل نمادین محاکمه کند. پارلمان هفتۀ گذشته استیضاح رئیس جمهوری این کشور را تصویب کرده بود.

پارلمان ونزوئلا قدرت قضایی ندارد اما در پی رای نمایندگان برای محاکمه و استیضاح نیکلاس مادورو قرار بود رئیس جمهوری ونزوئلا توسط قانونگذاران این کشور محاکمه شود. رای این نشست هر چه بود قابلیت اجرایی نداشت و به همین دلیل نیکلاس مادورو از آن به عنوان وقت تلف کردن و تلاش برای کودتا نام برده بود.

هنری راموس آلوپ، رئیس پارلمان ونزوئلا در این باره گفت: «این توقف به این معنا نیست که ما شش ماه صبر خواهیم کرد تا ببینیم چه اتفاقی می افتد. اگر در ادامۀ گفت و گوها ما ببینیم که دولت توافق نمی کند یا هیچ شرط مخالفان را نمی پذیرد و همچنان باور داشته باشد که نشستن بر سر میز مذاکره نوعی دیکته کردن شرایط به ماست، در آنصورت ما دوباره شروع می کنیم و این رای گیری صورت می گیرد.»

در ادامۀ مذاکرات که با میانجی گری هیئتی از سوی واتیکان از روز یکشنبه آغاز شده، دولت ونزوئلا روز سه شنبه سه نفر از زندانیان سیاسی شناخته شدۀ این کشور را آزاد کرد.

کارلوس ملو، یکی از این زندانیان می گوید: «آزادی زندانیان نشان می دهد که می توانیم مسیری را در پیش بگیریم که ما را به آزادی و تغییرات می رساند.»

همزمان، مخالفان نیکلاس مادورو نیز از لغو تظاهرات سراسری در این کشور علیه دولت که قرار بود روز پنجشنبه، سوم نوامبر برگزار شود خبر دادند.

در این مذاکرات تنها بخشی از اپوزیسیون ونزوئلا حضور دارند و قرار است دولت و این بخش از اپوزیسیون روز یازدهم نوامبر دوباره بر سر میز مذاکره بنشینند.

شدت گرفتن مشکلات اقتصادی و گرانی روز افزون در این کشور از جمله دلایل افزایش اعتراضات علیه نیکلاس مادورست. در حال حاضر نرخ تورم در ونزوئلا ۴۷۵ درصد گزارش می شود و طبق پیش بینی ها سال آینده از مرز ۱۶۰۰ درصد خواهد گذشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصویب کلیات لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان گرجستان؛ اتحادیه اروپا هشدار داد

بحران سیاسی در پرو؛ در پی یورش پلیس به خانه رئیس‌ جمهور شش وزیر استعفا کردند

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد