ونزوئلا؛ تظاهرات صدها هزار نفری مخالفان دولت در کاراکاس و شهرهای دیگر

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ونزوئلا؛ تظاهرات صدها هزار نفری مخالفان دولت در کاراکاس و شهرهای دیگر

صدها هزار نفر روز چهارشنبه در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا و چند شهر دیگر در تظاهرات علیه سیاست های دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری با پلیس درگیر شدند.

در جریان این تظاهرات ضددولتی بزرگ یک مامور پلیس در استان میراندا کشته شد. فعالان و مخالفان هم می گویند ده ها نفر بازداشت و زخمی شده اند.

مخالفان دولت را مسئول کمبود مواد غذایی و بحرانهای سیاسی و اقتصادی ونزوئلای نفت خیز می دانند و خواهان برکناری آقای مادورو از قدرت هستند.

ترزا، زنی مسن که در تظاهرات شرکت کرده بود گفت:«می خواهم تا فرزندانم، نوه ها و نواده هایم آزادی و عزت داشته باشند، یک زندگی سالم برای همه ونزوئلایی هایی که مستحق آن هستند. ونزوئلا می تواند کشوری بزرگ و عالی باشد.»

مخالفان دولت با جمع آوری امضاء خواهان برگزاری رفراندومی برای برکناری نیکلاس مادورو و پایان دادن به ۱۷ سال حاکمیت سوسیالیست ها بر ونزوئلا هستند. دولت اما با وارد کردن اتهام تقلب در جمع آوری امضاء روند برگزاری رفراندوم را معلق کرده است.

در مقابل، مخالفان تهدید کرده اند اگر دولت با برگزاری رفراندوم موافقت نکند ۳ نوامبر، حدود یک هفته دیگر، به سوی کاخ ریاست جمهوری راهپیمایی خواهند کرد.