نبرد موصل؛ مسیحیان عراقی در انتظار بازگشت به خانه

نبرد موصل؛ مسیحیان عراقی در انتظار بازگشت به خانه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اقلیت های مذهبی که از موصل گریخته اند بی صبرانه در انتظار فرجام عملیات بازپس گیری دومین شهر بزرگ عراق از دست نیروهای داعش هستند.

آگهی

اقلیت های مذهبی که از موصل گریخته اند بی صبرانه در انتظار فرجام عملیات بازپس گیری دومین شهر بزرگ عراق از دست نیروهای داعش هستند.

مسیحیان یکی از این اقلیت ها هستند. حدود ۵ هزار نفر از آنها از شهر خود موصل گریخته و در کانتیرهای کمپ «عنکاوا» در نزدیکی شهر کردنشین اربیل ساکن شده اند.

انتسار متئه یکی از آنهاست، بانویی که می گوید:«بسیار خوشحالیم و امیدوار که به خانه های خود بازگردیم، در اینجا راحت نیستیم، حس می کنیم اینجا گرفتار شده ایم، هیچ کجای دنیا مثل خانه خود آدم نیست.»

صدها مسیحی عراقی با تسلط داعش به موصل و مناطق وسیعی در عراق به کشورهای همسایه یا امریکا و اروپا گریخته اند و یا در کمپی همچون «عنکاوا» در نزدیکی اربیل اسکان یافته اند.

رائدا پولوس، یکی دیگر از مسیحیان ساکن کمپی در نزدیکی اربیل می گوید:«از این که ممکن است پس از پاکسازی اوضاع عادی نشود واهمه داریم. دو سال است که داعش در موصل است و احتمالا تله های انفجاری و مواد منفجره و بمب های دست ساز کار گذاشته اند. منتظریم تا پایان کار را ببینیم.»

از موصل گریختگان اگر نه ماه ها بلکه هفته ها باید منتظر و صبور بمانند تا نبرد موصل، بزرگترین عملیات ارتش عراق ۱۳ سال پس از حمله آمریکا به این کشور به ثمر نشیند.

بنا به تخمین فعالان و سازمان های بین المللی حدود ۲۰۰ هزار نفر و در بدترین وضعیت تا ۷۰۰ هزار نفر برای حفظ جان خود از موصل خواهند گریخت.

بیش از ۳ میلیون نفر در عراق آواره شده اند. گمان می رود نبرد موصل ده ها هزار عراقی را به شمار کسانی که از خانه و کاشانه خود آواره شده اند خواهد افزود و آنها را راهی کمپ هایی در اربیل عراق و همچنین ترکیه و سوریه خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن عروسی که مجلس عزا شد؛ تصاویر لحظات آغازین آتش‌سوزی مرگبار در عراق

عروسی‌ای که مجلس عزا و جهنم شد؛ خانواده قربانیان آتش‌سوزی در عراق پاسخگویی می‌خواهند

حادثه در عروسی، باز هم در عراق؛ ۵۰ نفر در پی خوردن غذای فاسد، مسموم شدند