سخنگوی دولت: رفع حصر در دست اقدام است، اما زمان می‌برد

سخنگوی دولت: رفع حصر در دست اقدام است، اما زمان می‌برد
نگارش از Hossein Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت روحانی روز سه‌شنبه ۲۷ مهرماه در نشست خبری خود و در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره قول‌های انتخاباتی حسن روحانی و از جمله رفع حصر از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد گفت که همه وعده ها در حال انجام است اما برخی وعده ها ممکن است به لحاظ دشواری هایی که دارد طول بکشد.

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگاری که گفت موضوع رفع حصر به فراموشی سپرده شده اما اکنون باز در مجلس مطرح شده است، اظهار داشت: «راجع به یک موضوع، رسانه‌ای کردن به معنای اقدام موثر و رسانه‌ای نکردن به معنای فراموشی آن نیست. اینکه دولت یک اقدام خود را که در حال انجام است رسانه‌ای کند همیشه خوب نیست. دولت به همه ماموریت‌هایی که قانونا دارد عمل می‌کند.»

آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی نامزدان معترض به نتیجه انتخابات ۱۳۸۸ به همراه خانم زهرا رهنورد از بهمن ماه ۱۳۸۹ یعنی نزدیک به شش سال است که در حصر خانگی بسر می برند و اگرچه تاکنون برخی مقامات نزدیک به دولت روحانی از تلاش برای رفع حصر سخن گفته اند اما هربار با موانعی مواجه شده است.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در بهمن ماه گذشته گفته بود که دولت تنها تصمیم گیرنده درباره رفع حصر نیست و اگرچه در این زمینه تلاش کرده اما هنوز به نتیجه خاصی نرسیده است.

علی اکبر ناطق نوری نیز مردادماه سال گذشته درباره تصمیم گیری برای رفع حصر گفت: «تصمیم گیری در خصوص مسئله حصر و رفع آن تنها در حوزه اختیارات مقامات عالی نظام است و بر حسب منافع ملی و خط قرمزها تعیین می‌گردد؛ بنابراین نه آقای روحانی و نه هیچ کس دیگری توانایی ورود و تصمیم گیری در خصوص این موضوع را ندارند. رهبری بارها در خصوص مسائل داخلی خط قرمزهای خود را مشخص کرده است؛ بنابراین این مسئله با گفتن و توصیه حل نخواهد شد. بلکه اگر مقامات عالی مصلحت بدانند و تشخیص بدهند مسئله حل خواهد شد.»

دختران میر حسین موسوی و زهرا رهنورد ده روز قبل و در آستانه عاشورا با انتشار نامه‌ای از سکوت و بی توجهی مسئولان به مسئله حصر و عمل نکردن به وعده‌ها انتقاد کردند و اردشیر امیر ارجمند مشاور میرحسین موسوی نیز گفته است که اگرچه مسئولیت حصر با رهبر جمهوری اسلامی است اما نافی مسئولیت دیگران از جمله دولت و رئیس جمهور نیست.

با اینحال صحبت روز سه‌شنبه سخنگوی دولت و طرح مجدد مسئله در بین گروهی از نمایندگان مجلس، این بار نشان از تلاش های جدی تری در این زمینه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است