Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نگاهی به نامزدهای جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه در سال ۲۰۱۶

نگاهی به نامزدهای جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه در سال ۲۰۱۶
Copyright 
نگارش از مهران احمدی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا روز سه شنبه نامزدهای دریافت جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه را معرفی کرد.

آگهی

پارلمان اروپا روز سه شنبه نامزدهای دریافت جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه را معرفی کرد. این جایزه از سال ۱۹۸۸ تاکنون سالانه به اشخاص و یا سازمانهایی اهدا می شود که از حقوق بشر و آزادی های اساسی دفاع می کنند.

این جایزه در سال ۲۰۱۵ به رائف بدوی، وبلاگ نویس اهل عربستان سعودی تعلق گرفت. از دیگر برندگان این جایزه می توان به نلسون ماندلا، آنگ سان سوچی، گزارشگران بدون مرز و جعفر پناهی و نسرین ستوده اشاره کرد.

در مرحله اول گروههای سیاسی و یا دستکم ۴۰ نماینده پارلمان اروپا شخص و یا سازمانی را نامزد دریافت این جایزه می کنند. در مرحله بعد و براساس نامزدهای معرفی شده، کمیته روابط خارجی و کمیته توسعه پارلمان سه نامزد نهایی این جایزه را معرفی می کنند.

سه نامزد نهایی این جایزه در سال ۲۰۱۶ عبارتند از:

- جان دوندار، سردبیر سابق روزنامه جمهوریت در ترکیه

- نادیه مراد باسی و لمیاء حجی بشار، مدافعان حقوق ایزدیان و زنانی که از بردگی جنسی گروه داعش جان به در برده اند

- مصطفی جمیلف، رئیس سابق مجلس ملی تاتارهای شبه جزیره کریمه

جان دوندار

نویسنده و سردبیر سابق روزنامه جمهوریت ترکیه در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ به دنبال انتشار گزارشی در مورد قاچاق اسلحه توسط سرویس های اطلاعاتی ترکیه به درون سوریه بازداشت شد. او به پنج سال و ۱۰ ماه حبس به دلیل «افشای اسرار کشور» محکوم شد. وی همچنین از یک سوء قصد جان به در برد و اکنون در تبعید به سر می برد.

نادیه مراد باسی و لمیاء حجی بشار

این دو نفر مدافع حقوق ایزدیان و همچنین زنانی هستند که از بردگی جنسی گروه داعش جان به در برده اند. نادیه مراد باسی و لمیاء حجی بشار اهل روستای کوجو در نزدیکی شنگال عراق هستند. روستای آنها در تابستان سال ۲۰۱۴ به تصرف گروه داعش درآمد و آنها همانند هزاران زن و دختر توسط اعضای این گروه به بردگی جنسی واداشته شدند. نادیه مراد باسی از هواداران به رسمیت شناخته شدن کشتار دسته جمعی ایزدی ها به عنوان «نسل کشی» است.

مصطفی جمیلف

رئیس سابق مجلس ملی تاتارهای شبه جزیره کریمه و نماینده پارلمان اوکراین است. او همچنین از مخالفان اتحاد جماهیر شوروی بوده است. مصطفی جمیلف بیش از نیم قرن برای حقوق بشر و حقوق اقلیت ها تلاش کرده است. هنگامی که او به همراه خانواده اش و سایر تاتارهای شبه جزیره کریمه به آسیای مرکزی فرستاده شد، تنها شش ماهه بود. او به مدت ۴۵ سال امکان بازگشت به سرزمین مادری خود را نداشت. اکنون با الحاق کریمه به روسیه این فعال حقوق بشر بار دیگر امکان ورود به شبه جزیره را ندارد.

برنده جایزه ساخاروف روز ۲۷ اکتبر در جلسه مشترک رئیس پارلمان اروپا با رهبران گروه های سیاسی پارلمان انتخاب می شود و مراسم اهدای این جایزه نیز در روز ۱۴ دسامبر برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها