آندره وایدا، مردآهنین سینمای لهستان درگذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آندره وایدا، مردآهنین سینمای لهستان درگذشت

آندره وایدا کارگردان بزرگ لهستانی در سن ۹۰ سالگی درگذشت. او که از چهره های تاثیر گذار در پدید آمدن مکتب فیلم سازی لهستان بود، با فیلم های سرزمین موعود (۱۹۷۵) دوشیزگان ویلکو (۱۹۷۹)، مرد آهنین (۱۹۸۱) و کاتین (۲۰۰۷) چهار بار نامزد دریافت اسکار در بخش فیلم های خارجی شد و در سال ۲۰۰۰، بخاطر پنج دهه کارگردانی درخشان، جایزه افتخاری اسکار را دریافت کرد.

آقای وایدا در پرونده افتخارات خود همچنین جایزه های دیگری چون شیر طلایی جشنواره ونیز، نخل طلایی فستیوال کن و خرس طلایی جشنواره برلین را دارد. آثار به یاد ماندنی او چون «کانال»، «خاکسترها و الماسها»، «سرزمین موعود» و «مرد آهنین» بازنمای تاریخ پر فراز و نشیب لهستان است.

به گفته آقای وایدا او فیلم مرد آهنین را در سال ۱۹۸۱ به خواهش لخ والسا رئیس جمهور سا بق لهستان (۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵) و برنده جایزه نوبل، درباره قیام کارگران کشتی سازی این کشور ساخته است. این فیلم تلاش کارگران برای به رسمیت شناختن حقشان در تشکیل اتحادیه صنفی توسط دولت لهستان را روایت می کند.

این فیلمساز در سالهای ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۵ مکتب فیلمسازی لهستان را همراه چند فیلمساز و کارگردان دیگر آغاز کرد. کارگردانان این مکتب در فیلم های خود شرایط لهستان در طول جنگ جهانی دوم و چگونگی فائق آمدن کشور بر وضعیت آن دوران را منعکس می کردند.

آقای وایدا در مدت شصت سال فعالیت خود در عرصه سینما بیش از ۴۰ فیلم بلند ساخت. «پسا تصویر» آخرین فیلم او که داستان زندگی ولادیسلاو استرزمینسکی نقاش آوانگارد را روایت می کند، نماینده لهستان در بخش فیلم های خارجی اسکار ۲۰۱۷ است.