یکی از کارمندان سازمان امنیت ملی آمریکا دستگیر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یکی از کارمندان سازمان امنیت ملی آمریکا دستگیر شد

وزارت دادگستری آمریکا از دستگیری مردی خبر داد که مظنون به سرقت اسناد محرمامۀ یک سازمان امنیتی فدرال این کشور است.

وزارت دادگستری آمریکا نام این سازمان امنیتی را اعلام نکرده اما به نوشتۀ نیویورک تایمز، این فرد که هارولد توماس مارتین نام دارد کارمند یکی از زیرمجموعه های آژانس امنیت ملی آمریکا به نام «بوز الن هامیلتون» است.

وی متهم است که کدهای فوق العاده محرمانه ای را که برای هک کردن سامانه های رایانه ای کشورهای دیگر تهیه شده سرقت کرده است. این کدها برای نفوذ در سیستم اطلاعات کامپیوتری کشورهایی مانند ایران، چین، کرۀ شمالی و روسیه طراحی شده و هنوز مشخص نیست این فرد این کدهای بسیار محرمانه را فروخته یا در اختیار کسی قرار داده باشد.

پلیس فدرال آمریکا تحقیقات در این باره را آغاز کرده و به نوشتۀ نیویورک تایمز انگیزۀ این فرد هنوز مشخص نیست. وکلای هارولد توماس در دفاع از موکل خود می گویند هیچ مدرکی مبنی بر اینکه وی این کدها را فروخته یا به کشورش خیانت کرده است وجود ندارد.

این دومین بار طی سه سال گذشته است که یکی از ماموران آژانس امنیت ملی آمریکا اقدام به سرقت و افشای اسناد محرمانۀ این نهاد امنیتی آمریکا می کند.

ادوارد اسنودن، دیگر کارمند این سازمان بود که در سال ۲۰۱۳ اسناد فوق العاده محرمانه ای را در مورد شنود گستردۀ شهروندان آمریکا و مقامات کشورهای خارجی توسط سازمان امنیت ملی آمریکا سرقت و منتشر کرد که تنش های زیادی را در داخل و خارج آمریکا در پی داشت.