ایران: گزارش حقوق بشری دبیر کل سازمان ملل فاقد اعتبار است

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Jafari
ایران: گزارش حقوق بشری دبیر کل سازمان ملل فاقد اعتبار است

جمهوری اسلامی گزارش بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را «ظالمانه، ناعادلانه، کاملا سیاسی و فاقد اعتبار» خواند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز ۱۴ مهر ماه گفت: «چنین گزارش‌هایی اصولا و بطور ماهیتی ایرادات مبنایی دارند و به همین دلیل از نگاه جمهوری اسلامی ایران فاقد اعتبار می‌باشند.»

آقای قاسمی با اعلام اینکه گزارش دبیرکل سازمان ملل با اهداف خاص تدوین شده گفته است که دبیرکل سازمان ملل در گزارش خود از منابع اطلاعاتی و خبری نامشخص، نامعتبر و غیرقابل اتکاء استفاده کرده است.


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل روز سه‌شنبه با انتشار گزارشی، از شمار بالای اعدام‌ها در ایران انتقاد کرده و گفته بود که موازین حقوق بشری در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی پیشرفت اندکی داشته است.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفته بود که با وجود دستاوردهایی که دولت روحانی در سیاست خارجی و مناقشه هسته‌ای داشته، وعده‌های او در سیاست داخلی با مقاومت تندروها روبرو بوده و عملی نشده‌‌اند.

آقای بان در کنار انتقاد از شمار بالای اعدام‌ ها در ایران، همچنین گفته بود «از شلاق، بازداشت‌های خودسرانه، دادگاه‌های ناعادلانه، شکنجه و بدرفتاری با زندانیان و محرومیت آنها از مداوا و دارو در زمان بیماری، عمیقا ناراحت» است. وی در بخش دیگری از گزارش خود از ادامه محدودیت ‌در حوزه آزادی‌های اجتماعی و آزار و پیگرد فعالان مدنی، تبعیض جنسیتی علیه زنان و پایمال کردن حقوق اقلیت‌ها نیز ابراز نگرانی جدی کرده بود.