دولت مجارستان بدنبال گسترش استفاده از انرژی های غیرآلاینده

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
دولت مجارستان بدنبال گسترش استفاده از انرژی های غیرآلاینده

دولت مجارستان برسر دو راهی توسعه خودروهای برقی و افزایش میزان مالیاتها در بخش تولید انرژی بوسیله توربین های بادی قرار دارد.

با این وجود دولت بودجه ای بالغ بر ۶.۵ میلیارد یورو برای تشویق و توسعه خوروهای برقی در نظر گرفته است.

ایستوانی لپسنی، از بخش توسعه اقتصادی و تبیین آیین نامه های اقتصادی بازرگانی گفت:«انتظار داریم که این پروژه جدید، حمل و نقل و جابجایی با انرژی الکتریکی را در اولویت قرار دهد و بیش از پیش شاهد حرکت خودروهای برقی در بوداپست و دیگر شهرها باشیم.»

بئاتریس آسبوت، خبرنگار یورونیوز در بوداپست می گوید: «برای حفاظت از محیط زیست دولت مجارستان در نظر دارد ۳ هزار ایستگاه شارژ باطری خودروهای برقی نصب کند. برای تشویق و توسعه خودروهای برقی در مجارستان قوانین مربوطه کمتر سختگیرانه شده و تسهیلات مالیاتی نیز تعیین شده است. اما از سوی دیگر باید برای استفاده از پنل های خورشیدی مالیات پرداخت. ساخت توربینهای بادی صنعتی نیز ممنوع شده است.»

دولت مجارستان امیدوار است با اجرای تدابیر و برنامه های خود جهت حفاظت از محیط زیست تا سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۳۰ هزار دستگاه خودروی برقی در جاده های کشور حرکت کنند.

مدیر سازمان غیردولتی «انرژی کلاب» گفت: «مجارستان با این موضوع موافقت کرده که تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۳ درصد انرژی مصرفی به انرژیهای تجدیدپذیر مربوط باشد. امروز با رقم ۱۰ درصد روبرو هستیم و بیشتر آن از سوخت چوب می آید که تکنولوژی منسوخ شده است.»

در سال ۲۰۱۵ حدود ۲.۲ درصد انرژی تولیدی در مجارستان از انرژی باد بدست آمده است.