ادامه بحران در دویچه بانک و آشفتگی بازارهای بورس

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
ادامه بحران در دویچه بانک و آشفتگی بازارهای بورس

تردید و نگرانی درباره وضعیت دویچه بانک، بزرگترین بانک آلمانی بخش بانکی در بازارهای بورس اروپایی را روز جمعه با آشفتگی همراه کرد.

اختلاف حقوقی بین دویچه بانک و دادگستری ایالات متحده آمریکا واحتمال پرداخت رقمی معادل ۱۴ میلیارد دلار جهت حل و فصل این دعاوی برای این بانک بحران ساز شده است.

از سوی دیگر با این تحولات تمایل مشتریان به خروج سرمایه از این بانک افزایش یافته است. این روند ارزش سهام دویچه بانک را در اواسط کار روز جمعه بازار بورس فرانکفورت بشدت کاهش داد.

اولیویر روت، کارشناس «اودو سایدلر بانک» اعتقاد دارد دویچه بانک با خطر ورشکستگی مواجه نیست: «وضعیت دویچه بانک شبیه بحران لیمن برادرز نیست. زیرا مقامات ناظر بر بخش بانکی و دولتها می دانند که چنین بانکی نمی تواند ورشکسته شود بدلیل اینکه برای سیستم اهمیت زیادی دارد. دویچه بانک ورشکسته نخواهد شد اما این نهاد باید مشکلات خود را حل کند. اگر به تنهایی نمی تواند باید به آن کمک شود.»

بحران دویچه بانک و گسترش آن به بخش بانکی اروپا حتی به بازار بورس نیویورک هم سرایت کرده است. شاخص داوجونز در پایان کار روز پنجشنبه این بازار افت ۱.۰۷ درصدی داشته است.

دویچه بانک از ابتدای سال ۲۰۱۶ تا کنون بیش از ۵۰ درصد از سرمایه بورسی خود را از دست داده است.