اولین نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۵ پس از برجام در نیویورک

اولین نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۵ پس از برجام در نیویورک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حاشیه هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اولین نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۵ پس از برجام برگزار شد.

آگهی

در حاشیه هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اولین نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۵ پس از برجام برگزار شد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری پس از دیدار با وزرای خارجه گفت: «بر اساس سه گزارشی که از آژانس بین المللی انرژی دریافت کرده ایم، ایران تمام اقدام هایی را که بر اساس توافق باید در زمینه فعالیتهای هسته ای انجام می داد، اجرا کرده و در مقابل تحریم های مرتبط با فعالیت های هسته ای ایران نیز برداشته شده است.»

Chaired good ministerial E3+3 #Iran on #IranDeal implementation with JZarif</a> <a href="https://twitter.com/JohnKerry">JohnKerry Lavrov BorisJohnson</a> <a href="https://twitter.com/jeanmarcayrault">jeanmarcayrault Steinmeier pic.twitter.com/94B1OCi7Q8

— Federica Mogherini (@FedericaMog) September 22, 2016

خانم موگرینی همچنین با اشاره به افزایش مبادلات تجاری میان ایران و اتحادیه اروپا تاکید کرد: «در این نشست از تهران خواسته شد تا اقدامات بیشتری در جهت کمک به حذف تحریم های بانکی علیه این کشور ترتیب دهد تا موانع و نگرانی های موجود برای سرمایه گذاری خارجی در ایران برداشته شود.»

خانم موگرینی همچنین افزود که طی حدود یکسال اول پس از برجام شاهد نتایج این توافق هستیم بطوریکه روابط تجاری و بازرگانی میان ایران و اتحادیه اروپا ۴۳ درصد رشد داشته است و برخی بانک های اروپایی نیز روابط مالی خود با ایران را از سر گرفته اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در رابطه با انتقاد رئیس جمهوری ایران درباره تعلل آمریکا در اجرای تعهداتش درباره برجام گفت: «این یک پروسه است و تمام طرفین مذاکره بر موارد توافق شده تاکید دارند. ممکن است برخی از طرفین انتظار داشته باشند که توافقات به سرعت اجرایی شود اما این پروسه ای زمان بر است. در نهایت برای همه ما بسیار مهم است که مردم ایران بتوانند نتیجه این توافق را در زندگی روزانه خود ببینند و حس کنند.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هشدار داد که «تعلل ایالات متحده آمریکا در اجرای تعهدات قانونی اش در ماه های گذشته، اشتباهی راهبردی است که باید فورا جبران شود.»

#JCPOA is a recognized multilateral agreement and U.S.'s failure in implementing it, would be wrong & objected to by the int. community.

— Hassan Rouhani (@HassanRouhani) September 22, 2016

علی خامنه ای، رهبر ایران و برخی مقام های ارشد جمهوری اسلامی نیز بارها از آمریکا درباره عدم اجرای تعهداتش در قبال برجام انتقاد کرده اند.

ابتدای سال ۲۰۱۷، آغاز مذاکرات رسمی درباره برکسیت

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اعلام کرد که مذاکرات رسمی درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا احتمالا از ماه های نخست سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز می شود.

به گفته آقای جانسون، موضوع برکسیت همچنان در حال بررسی است و ماده ۵۰ پیمان لیسبون درباره چگونگی خروج این کشور از اتحادیه اروپا اوایل سال آینده میلادی آماده و به اتحادیه اروپا ارایه خواهد شد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا پیشتر زمان آغاز مذاکرات را پیش از پایان سال جاری میلادی اعلام کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا آمریکایی‌هایی که برای تعطیلات به اروپا می‌روند عوض چاق شدن، لاغر می‌شوند؟

مجمع عمومی سازمان ملل زیر سایه بحران‌های فزاینده؛ چرا سران اغلب قدرت‌های جهانی امسال غایبند؟

تصمیم کم‌سابقه اتحادیه اروپا؛ متا به دلیل نقض حریم شخصی کاربران ۱.۲ میلیارد یورو جریمه شد