درگیری ماموران پلیس و معترضان به «خشونت پلیس» آمریکا علیه سیاهپوستان

درگیری ماموران پلیس و معترضان به «خشونت پلیس» آمریکا علیه سیاهپوستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در درگیریها بین معترضان در ایالت کارولینای شمالی و پلیس، ده ها نفر مجروح شدند که در میان آنها دوازده نفر، مامور پلیس هستند.

در درگیریها بین معترضان در ایالت کارولینای شمالی و پلیس، ده ها نفر مجروح شدند که در میان آنها دوازده نفر، مامور پلیس هستند.

آگهی

اعتراضهای خیابانی پس از آن آغاز شد که به مدت کوتاهی از یکدیگر، دو مرد سیاهپوست در دو منطقه مختلف آمریکا توسط نیروهای پلیس کشته شدند.

روز سه شنبه یک مرد سیاهپوست ۴۳ ساله در منطقه شارلوت ایالت کارولینای شمالی، بر اثر تیراندازی یک مامور پلیس که او هم سیاهپوست است مجروح و به بیمارستان منتقل شد. او بعدا در بیمارستان درگذشت. پلیس گفته است که این مرد که نام او کیت لامونت اسکات اعلام شده است، با خود اسلحه داشت و یک تهدید فوری برای ماموران پلیس محسوب می شد. اما بستگان آقای لامونت اسکات گفته اند که او با خود اسلحه ای نداشت و یک کتاب همراه خود داشت.

معترضان مسیر حرکت خودروها در یک بزرگراه را بند آوردند و نیروهای پلیس برای متفرق کردن آنها از گاز اشک آور استفاده کردند.

به گزارش اداره پلیس منطقه شارلوت مکلنبورگ، معترضان چند خودروی پلیس را که در اطراف محل وقوع این تیراندازی رخ داد به آتش کشیدند.

روز جمعه در اتفاقی مشابه در شهر تولسا در ایالت اوکلاهاما، یک مرد سیاهپوست به نام ترنس کراچر که مجبور شده بود خودرویش را به دلیل خراب شدن در یک بزرگراه متوقف کند، بر اثر تیراندازی ماموران پلیس کشته شد.

تصاویری که دوربینهای پلیس ثبت کرده اند نشان می دهند که ماموران پلیس به این مرد در حالی که دست خود را بالای سرش برده بود نزدیک شدند و هنگامی که او قصد داشت مدارک درخواست شده توسط ماموران را از خودروی خود بردارد، هدف تیراندازی قرار گرفت.

وکیل مدافع مامور پلیسی که تیراندازی کرده است گفته است که فرد کشته شده به دستور ماموران پلیس بی توجهی کرده بود.

خواهر فرد قربانی در مصاحبه ای مطبوعاتی از معترضان خواست که به «فرهنگ صلح طلبی» خانواده آنها احترام بگذارند و تظاهرات را در آرامش برگزار کنند.

حدود سه ماه قبل تیراندازی مرگبار یک مامور پلیس به یک زن سیاهپوست ۲۷ ساله در شهر سان فرانسیسکو، آغازگر اعتراضهای مشابهی بود که در نهایت منجر به استعفای رئیس پلیس سان فرانسیسکو شد.

بنا به گزارشها یکی از نیروهای تحت امر او به زنی که بی توجه به دستور توقف پلیس با یک خودروی دزدی، می خواست از دست پلیس فرار کند شلیک کرده بود و مرگ او را رقم زده بود.

به گفته مقامهای شهری، هیچ نشانه ای مبنی بر این که فرد قربانی با خود سلاح داشت یا تلاش کرده بود به نیروهای پلیس حمله کند پیدا نشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش اعتراض‌ها در پی انتشار ویدیوهای خشونت مرگبار پلیس میشیگان علیه مرد سیاه‌پوست

گروهی از سناتورهای آمریکایی به چین نسبت به سرکوب اعتراض‌ها هشدار دادند

اعتراضات سراسری در ایران؛ تهدید و وعده رئیسی، ادامه تجمعات شبانه، بازداشت‌های گسترده در کردستان