بومیان آمریکا به رای دادگاه و احداث خط لوله نفت داکوتا اکسس معترضند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بومیان آمریکا به رای دادگاه و احداث خط لوله نفت داکوتا اکسس معترضند

گروهی از افراد قبیله «استندینگ راک سو» از قبایل بومی آمریکا در برابر دادگاهی در واشنگتن بار دیگر علیه ساخت خط لوله نفت «داکوتا اکسس» در ایالت داکوتای شمالی و تصمیم جدید قاضی اعتراض کردند.

قاضی جیمز بواسبرگ که رای نهایی خود را متعاقبا صادر خواهد کرد روز سه شنبه رای به توقف موقت ساخت این خط لوله فقط در بخشی از مسیر آن را داد.

جان هسلمن، وکیل قبیله استندینگ راک سو با بیان اینکه او و افراد قبیله از رای دادگاه ناراضی اند گفت امیدوار است قاضی دستور به توقف ساخت این خط لوله در آنسوی بزرگراه ۱۸۰۶ را نیز بدهد، جایی که به گفته وی اماکنی کشف شده که برای این قبیله مقدس است و ارزش معنوی بسیار دارد.

صدها نفر از افراد قبیله استندینگ راک سو، بومیان و سرخپوستانی که در «کَنون بال» در داکوتای شمالی چادر زده اند می گویند احداث خط لوله نفت داکوتا اکسس منابع آبی سرزمینهای اجدادی آنان را آلوده و اماکن و مناطقی را که برای آنها ارزش فرهنگی دارد و مقدس است، تخریب می کند.

«آرول لوکینگ هورز» رهبر معنوی قبیله استندینگ راک سو گفت: «ظاهراً قوانین وضع شده توسط آدمی نباید در مورد ما که آدابی خاص داریم، صدق کند چرا که ما مردمانی معنوی هستیم. اما در عین حال در تمام اعصار، قوانین را علیه ما به کار بسته اند و آنها حتی تابع قوانینی که خود وضع کرده اند نیستند.»

هزینه ساخت خط لوله داکوتا اکسس بطول ۱۷۷۰ کیلومتر که از ایالتهای داکوتای شمالی و جنوبی، آیووا و ایلینوی عبور خواهد کرد سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.