عملیات نیروهای عراقی برای آزادسازی کامل شهر قرایه آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عملیات نیروهای عراقی برای آزادسازی کامل شهر قرایه آغاز شد

مقامات نظامی عراق می گویند نیروهای این کشور روز سه شنبه عملیات آزادسازی کامل شهر قرایه را آغاز کرده اند. این شهر که در جنوب شهر موصل قرار دارد آخرین مانع میان دولت عراق و موصل به حساب می آمد. ارتش عراق تلاش می کند پیش از آغاز عملیات آزادسازی شهر موصل که مرکز استقرار داعش در عراق است شهر قرایه را کاملا از وجود نیروهای داعش پاکسازی کند.

نیروهای ضد تروریسم ارتش عراق در اوایل ماه اوت توانسته بودند پایگاه هوایی این شهر را از دست داعش خارج کنند.

همزمان با این پیشروی به سوی موصل، سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری نگرانی خود را از به خطر افتادن جان غیرنظامیان در عملیات آزادسازی این شهر مخفی نمی کنند.

آدریان ادواردز، سخنگوی شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه در همین باره گفت: «موصل دومین شهر بزرگ عراق است و عواقب انسانی حملۀ نظامی در این شهر که بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر جمعیت دارد، بسیار گسترده خواهد بود.» به گفتۀ وی عملیات آزادسازی موصل هزاران پناهجو و بی خانمان برجای خواهد گذاشت.

داعش در آغاز پیشروی خود در عراق توانست موصل را در ژوئن ۲۰۱۴ به تصرف خود درآورد. نیروهای نظامی عراق توانستند شهر فلوجه را در تیرماه گذشته از داعش پس بگیرند و اعلام کرده اند به زودی علمیات آزادسازی موصل را با حمایت هوایی آمریکا آغاز خواهند کرد.